StoryEditor

Kiedy siejemy rzepak? Jaki jest optymalny termin siewu rzepaku dla różnych regionów kraju?

Siej rzepak w terminie, czyli? No właśnie. W ostatnich latach optymalne agrotechniczne terminy siewu, nie tylko rzepaku, dla różnych regionów kraju są rozregulowane, głównie przez nieprzewidywalną pogodę. Czy powinniśmy sztywno trzymać się starych zaleceń?
31.07.2023., 13:07h

Wahania pogody w ostatnich sezonach, nie tylko późnym latem i jesienią, wystawiają na próbę zdolność rzepaku do kompensacji późnego terminu siewu. Zbyt suche lub zbyt wilgotne warunki, nawalne deszcze bezpośrednio po siewie, uproszczenia w uprawie oraz chłodne dni i noce – wszystkie te elementy wpływają na rozwój roślin. W praktyce okazuje się, że rzepak w wielu przypadkach potrafi zrekompensować problemy podczas wschodów, ale wymaga zwiększonej uwagi szczególnie jesienią. Sprzyjają temu coraz cieplejsze i dłuższe jesienie, ale także łagodne zimy. Bardzo problematyczne w okresie wchodów jest zaskorupienie gleby po silnych opadach, skutkujące nierównomiernymi wschodami, ale także silna presja szkodników, nie tylko śmietki, ale także mszyc.


Zobacz także: Żniwa rzepaku 2023 – Kto już zebrał, kto jeszcze czeka? Co o cenie rzepaku w skupie mówią rolnicy? [FILM]

Jeszcze kilka lat temu siewy rzepaku w pierwszej dekadzie września były uznawane za skrajność i wyjątkową nieroztropność. Tymczasem ostatnio często podczas siewu rzepaku w optymalnym terminie zazwyczaj jest zbyt sucho. Trudno doprawić dobrze glebę do siewu, więc czasami roln...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 20:02