StoryEditor

Wybujałe rzepaki - przyczyny i jak sobie poradzić

To już kolejny rok, kiedy mamy do czynienia z mocno rozbudowaną masą wegetatywną rzepaków. Co jest powodem i jak sobie z poradzić z wybujałymi roślinami?
16.12.2023., 10:30h

Wybujałe rzepaki

Pytanie czytelnika: W tym roku rzepaki mają bardzo rozbudowaną masę liści. Czy im to zaszkodzi i jak z tym sobie poradzić?

Zobacz także: Nowe szkodniki w uprawie rzepaku i wzmożona werticilioza. Jaka jest sytuacja na polach?

Rzeczywiście mamy kolejny rok, w którym jesienią rzepaki wytworzyły ogromną masę wegetatywną. Dotyczy to roślin zwłaszcza z siewów terminowych, a niekiedy z nieco opóźnionych.

Wybujały rzepak - przyczyny

Przyczyną tego są ciepła jesień oraz bezchmurne dni, które sprzyjały wytworzeniu dużej ilości auksyn, a te wywołały wzrost liści na długość. Dodatkowo tam, gdzie zbyt późno zastosowano regulatory wzrostu lub ich dawka była zbyt mała, nadmiernie wyniósł się w górę stożek wzrostu. Tam mogą być problemy z zimowaniem. Natomiast na plantacjach, które mają wydłużone liście, ale stożek wzrostu roślin siedzi nisko przy ziemi, możemy mieć małe obawy o zimowanie.

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 11:36