StoryEditor

Jakie mikroelementy są ważne dla strączkowych?

Nawozy dolistne można stosować w strączkowych trzykrotnie – począwszy od fazy 6 liści do początku kwitnienia. Dostarczone w ten sposób mikroelementy będą wspomagać m.in. symbiozę korzeni z bakteriami brodawkowymi oraz przyswajanie przez rośliny zasymilowanego azotu. Jakie mikroelementy są ważne dla strączkowych?
17.03.2023., 10:03h
Mikroelementy w roślinach strączkowych są ważne głównie z punktu widzenia sprawnie przebiegającej symbiozy korzeni z bakteriami brodawkowymi, asymilacji azotu oraz możliwości jego przyswojenia już po pobraniu. Nie można zatem zaniechać nawożenia nimi, tym bardziej że niektórych z nich, jak boru, jest mało w polskich glebach.

Wpływ pH na przyswajalność mikroelementów

Pomimo konieczności uprawy większość gatunków strączkowych na glebach o odczynie obojętnym, mogą one trafić na kwaśne stanowiska, szczególnie mniej wymagający np. łubin żółty, na których mikroelementy są dużo gorzej dostępne (oprócz manganu, którego dostępność wzrasta wraz z pH). Warto zatem je stosować w strączkowych dolistnie.

Rola mikroelementów

Rola poszczególnych składników jest następująca:
  • bor – odgrywa ważną rolę w powstawaniu wiązek przewodzących w brodawkach korzeniowych. Jeśli te nie zostaną wytworzone, węglowodany z rośliny nie mogą odżywiać bakterii brodawkowych;


Zobacz także: Jakie są rodzaje szczepionek bakteryjnych? Co daje szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi?

  • molibden – wchodzi w skład białka – nitrogenazy, enzymu, który ma zdolność wiązania wolnego azotu;
  • miedź – odpowiada za zwiększanie masy brodawek, przyspiesza w nich syntezę aminokwasów potrzebnych do budowania białka. Mikroelement ten jednak podany w formie doli może utrudniać, a wręcz uniemożliwiać rozwój bakterii brodawkowych, lepiej więc sprawdzi się w formie chelatu;
  • mangan – zwiększa intensywność fotosyntezy i przyswajanie azotu.
Tabela: Pobieranie mikroelementów (g/t nasion + resztki pożniwne)

Mikroelement groch bobik łubin soja
bor 25 32 45 40
miedź 10 20 80 25
cynk 70 100 150 - 200 60
mangan 100 45 80 90
molibden 2 3 3 7

na podst: 100 pytań o strączkowe

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 06:39