StoryEditor

Kiedy najlepiej siać bobik?

Wczesny siew bobiku zapewnia dostęp nasion do wody z opadów zimowych. Dzięki temu rośliny wschodzą równomiernie i nie ma przerw w rzędzie. Jakie są najlepsze terminy siewu dla bobiku?
28.02.2023., 08:02h

Bobik najlepiej znosi mróz spośród strączkowych uprawianych w Polsce. W fazie siewki i kilku liści bez okrywy śniegu wytrzymuje temperatury do -8 C, a nawet krótkotrwałe przymrozki do -10 C. Dzięki tej właściwości bobik może być wysiewany najwcześniej – gdy tylko pozwolą na to warunki. Umożliwia to wykorzystanie wody z opadów zimowych. Jest to szczególnie ważne dla tego gatunku, gdyż duże nasiona potrzebują do skiełkowania dużych ilości wody (170-180% masy ich ciała).

Wczesny wysiew bobiku determinuje wczesne kwitnienie

Ponadto po pęcznieniu nasion w czasie kiełkowania w chłodzie zachodzi jarowizacja – proces hormonalny konieczny do kwitnienia i wydania nasion. Wczesny siew determinuje także wczesne kwitnienie na nisko położonych okółkach. W tym miejscu plon nasion jest najwyższy, gdyż są one lepiej zaopatrzone w produkty fotosyntezy i wodę. Przyjmuje się, że każdy dzień opóźnienia siewu po 30 marca wpływa na zmniejszenie liczby strąków i nasion.

Zobacz także: Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

Ostatecznie dzienny spadek plonu może wynieść nawet 35 kg/ha. Ponadto późny siew to opóźnienie dojrzewania i gorsze warunki dosychania nasion „na pniu”. Dlatego bobik powinien być wysiewany bardzo wcześnie. Nie jest błędem siew w lutym. Nie zaszkodzą ewentualne śniegi po siewie. Zwykle bobik sieje się od początku marca do drugiej dekady tego miesiąca. Jak wspomniano wyżej, najpóźniej bobik siać powinno się do końca marca.

na podst. 100 pytań o strączkowe

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 00:10