Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Kiedy najlepiej siać bobik?

Obrazek

Wczesny siew bobiku zapewnia dostęp nasion do wody z opadów zimowych. Dzięki temu rośliny wschodzą równomiernie i nie ma przerw w rzędzie. Jakie są najlepsze terminy siewu dla bobiku?

2 marca 2023, 12:24

Bobik najlepiej znosi mróz spośród strączkowych uprawianych w Polsce. W fazie siewki i kilku liści bez okrywy śniegu wytrzymuje temperatury do -8 C, a nawet krótkotrwałe przymrozki do -10 C. Dzięki tej właściwości bobik może być wysiewany najwcześniej – gdy tylko pozwolą na to warunki. Umożliwia to wykorzystanie wody z opadów zimowych. Jest to szczególnie ważne dla tego gatunku, gdyż duże nasiona potrzebują do skiełkowania dużych ilości wody (170-180% masy ich ciała).

Wczesny wysiew bobiku determinuje wczesne kwitnienie

Ponadto po pęcznieniu nasion w czasie kiełkowania w chłodzie zachodzi jarowizacja – proces hormonalny konieczny do kwitnienia i wydania nasion. Wczesny siew determinuje także wczesne kwitnienie na nisko położonych okółkach. W tym miejscu plon nasion jest najwyższy, gdyż są one lepiej zaopatrzone w produkty fotosyntezy i wodę. Przyjmuje się, że każdy dzień opóźnienia siewu po 30 marca wpływa na zmniejszenie liczby strąków i nasion.

Zobacz także: Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

Ostatecznie dzienny spadek plonu może wynieść nawet 35 kg/ha. Ponadto późny siew to opóźnienie dojrzewania i gorsze warunki dosychania nasion „na pniu”. Dlatego bobik powinien być wysiewany bardzo wcześnie. Nie jest błędem siew w lutym. Nie zaszkodzą ewentualne śniegi po siewie. Zwykle bobik sieje się od początku marca do drugiej dekady tego miesiąca. Jak wspomniano wyżej, najpóźniej bobik siać powinno się do końca marca.

na podst. 100 pytań o strączkoweWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)