StoryEditor

Odmiany soi dla Polski północnej

Soja to roślina wybitnie ciepłolubna. Mimo to zdobywa coraz większą liczbę zwolenników, także w Polsce północnej. Doświadczenia z przydatnością odmian prowadzi Mariusz Kowalski z firmy Agrolok z Golubia-Dobrzynia.
27.10.2021., 09:10h

Nie tylko jednak odmiany decydują o powodzeniu w uprawie. Ważna są także technologia siewu, ochrony przed chwastami i zbioru. Zacznijmy jednak od wyboru odmiany.

– Oznaką wczesności odmiany soi jest termin zrzucania liści. W ten sposób oznaczam, która z nich najwcześniej dojrzewa. I choć niektóre odmiany mogą dojrzewać nawet przy zielonych liściach, to uważam, że dla północy Polski lepsze są te, które dojrzewają uschnięte – mówi Mariusz Kowalski z firmy Agrolok. Warto tutaj dodać, że firma jest zainteresowana skupem od rolników soi wyprodukowanej na ich polach w celu produkcji pasz bez GMO. Taki produkt zdobywa coraz większe zainteresowanie nie tylko hodowców bydła, ale także drobiu i trzody, zwłaszcza jeżeli rolnicy chcą opatrywać swoje produkty etykietą wolne od GMO.

Uprawiane w Europie odmiany soi nie przeszły modyfikacji genetycznej na wzór brazylijskich czy tych z USA. I choć podlegają pracom hodowlanym, nie mają wprowadzonych genów z obcych gatunków oraz nie mają wyłączanych swoich genów metodami inżynierii genetycznej. Mimo, że środowisko naukowe nie znalazło dowodów na szkodliwość GMO dla człowieka lub dowody które co rusz pojawia...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:45