StoryEditor

Pasze z GMO będzie można stosować do 2024 roku?

Niedługo do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy, która zezwala na skarmianie zwierząt paszami GMO na kolejne 5 lat. Obecne przepisy mówią, że zakaz ich stosowanie miałby wejść w życie już na początku przyszłego roku. Zdaniem rządu w tak krótkim czasie nie da się zastąpić argentyńskiej czy brazylijskiej śruty sojowej polskimi roślinami strączkowymi.
12.02.2018., 10:02h
Przedstawiciele rządu podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do spraw monitorowania programu zwiększenia wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach musieli przyznać, że wejście w życie zakazu stosowania pasz GMO 1 stycznia 2019 r. jest nierealne.

– No cóż, zbliża się termin zakazu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Przesunięcie tego zakazu o dwa lata, a wszyscy wiedzą, ze strona rządowa postulowała, aby były to 4 lata, ten czas, który był potrzebny na znalezienie zastępczych wysoko białkowych materiałów paszowych okazuje się, że był zbyt krótki. Co nie znaczy, że my w tym czasie nie podejmowaliśmy intensywnych działań. Ale większość z nich jest w trakcie wykonywania. Nasz konkluzja jest taka, że ten czas dwuletni jest niewystarczający i będziemy optować za tym, aby zakaz został przesunięty o dłużej – mówiła w Sejmie Ewa Lech wiceminister rolnictwa.  

Dłużej, czyli na kolejne 5 lat do 2024 r. W tym czasie powinien się zakończyć rządowy program mający na celu zwiększenie wykorzystania polskich roślin białkowych w produkcji pasz dla zwierząt. Przemysł paszowy chwali rząd za realizację programu rozwoju...
Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 23:41