StoryEditor

Dotacje na prowadzenie agroturystyki. Jakie stawki i dla kogo?

Bardzo dużą popularnością cieszy się prowadzenie agroturystki. Można także starać się o dofinansowanie na założenie albo rozwinięcie tego biznesu.
13.06.2024., 08:15h

Jeżeli sądzisz, że aby prowadzić gospodarstwo agroturystyczne wystarczy dom na wsi, jesteś w błędzie! To oczywiście konieczne na początek, jednak osoby, które chcą zająć się takim biznesem, muszą przygotować się na wyzwania. Dom lub działkę należy bowiem odpowiednio zagospodarować, przygotowując miejsca dla gości.

Zobacz także: Wymiana „kopciuchów” na nowe piece. Coraz mniej chętnych dlaczego?

Konieczne będą podstawowe meble, ale także wyposażenie pokoi i infrastruktura sanitarna. W zależności od tego, jakie ma być profil naszej agroturystyki, warto pomyśleć także o oferowanych gościom atrakcjach:

  • nauce jazdy konnej,
  • warsztatach kulinarnych,
  • zajęciach z jogi itd.

Szeroka oferta łatwiej skusi potencjalnych odwiedzających! By ich przyciągnąć, warto też zainwestować w marketing: na początek wystarczy estetyczna strona internetowa oraz obecność w mediach społecznościowych. Zastanawiasz się, skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Na szczęście istnieją dofinansowania na prowadzenie agroturystyki. 

Dofinansowania dla agroturystyki

Agroturystyka nie jest na razie branżą wspieraną na szeroką skalę, jednak ponieważ należy do kategorii HoReCa (hotele, restauracje, catering), na tego typu działalność można otrzymać dofinansowanie. W 2024 roku oferują je: 

  • inicjatywa LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, 
  • PARP HoReCa. 

Ile pieniędzy na agroturystykę? 

Inicjatywę LEADER koordynuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest ona finansowana ze środków unijnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W ramach tego programu można starać się o pieniądze na założenie lub rozwinięcie: 

  • gospodarstw agroturystycznych, 
  • zagród edukacyjnych, 
  • gospodarstw opiekuńczych. 

image

Czy już można składać wnioski o wakacje kredytowe?

Pieniędzmi dla agroturystyk zarządzają miejscowe LGD, czyli Lokalne Grupy Działania. To one wyznaczają kryteria naboru wniosków o dofinansowanie, zatem chcąc uzyskać fundusze z inicjatywy LEADER, należy zacząć od znalezienia najbliższej LGD i zapoznania się z jej wytycznymi. 

W ramach inicjatywy LEADER na stworzenie lub rozwój gospodarstwa agroturystycznego można otrzymać wsparcie w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 150 tys. zł. 

Dotacje PARP HoReCa: jakie stawki i dla kogo? Dowiedz się więcej na halowies.pl

Fot: Sierszeńska

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. lipiec 2024 07:46