StoryEditor

Wymiana „kopciuchów” na nowe piece. Coraz mniej chętnych dlaczego?

Wydawać by się mogło, że programy, które finansują wymianę starych pieców na nowe, odniosły sukces. Nic bardziej mylnego, ponieważ coraz więcej osób wstrzymuje się z remontem. Dlaczego?
10.06.2024., 10:05h

Stare wysokoemisyjne piece, tak zwane “kopciuchy”, emitowały do atmosfery dużo zanieczyszczeń. W ramach ochrony środowiska i dążenia do zeroemisyjności budynków, powołano w Polsce programy wsparcia finansowego, które miały zachęcać obywateli do wymiany pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Do najpopularniejszych należy Czyste Powietrze. Od 2018 roku skorzystało z niego ponad 800 tys. Polaków, a łączna suma przyznanych dofinansowań przekroczyła 28 mld zł. 

Zobacz także: Program: Moja elektrownia wiatrowa. Czy warto zainwestować w nią na wsi?

Dlaczego Polacy nie wymieniają piecy?

Niewykluczone, że ogromna popularność programu Czyste Powietrze to już przeszłość. Polacy są coraz mniej zainteresowani wymianą starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Powód jest prosty: chodzi o pieniądze, jednak nie te na remont instalacji cieplnej, a te, które przyjdzie zapłacić już później. Już niebawem czeka nas bowiem wzrost kosztów energii elektrycznej, który z pewnością odczują wszyscy posiadacze pomp ciepła. Nie wiadomo także, co dalej z gazem – wzrost cen ma nie być duży, jednak to paliwo nie jest już przychylnie traktowane przez Unię Europejską. 

image

Bon energetyczny 2024 – co z mieszkańcami wsi?

Polacy nie tylko nie chcą wymieniać starych pieców na nowe źródła ciepła w obawie przed wysokimi rachunkami, lecz także myślą o powrocie do poprzednich instalacji! Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG) ostrzega, że wiele osób chce ponownie wykorzystywać stare kopciuchy, w których można było palić śmieciami. Upatrują w tym szansy na tańsze ogrzanie domu. SPiUG przewiduje, że jeżeli do tego dojdzie, poprawa jakości powietrza w Polsce nie zostanie osiągnięta w zamierzonym terminie. 

 

Co dalej z ogrzewaniem gazowym? Dowiedz się wiecej na halowies.pl

Fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 01:21