StoryEditor

Zakaz sprzedaży węgla – kogo będzie obejmował?

Kolejnym krokiem, aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska, jest wprowadzenie wymagań dotyczących węgla przeznaczonego do sprzedaży. Kto i od kiedy nie kupi węgla?
11.06.2024., 08:20h

Projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska może sporo namieszać na rynku opału. Zmienić się mają normy jakościowe paliw stałych, a towar, który ich nie spełnia, nie zostanie dopuszczony do sprzedaży. Rozporządzenie uwzględnia zarówno duże zmiany, jak i drobne o charakterze kosmetycznym. Do drugiej grupy należy między innymi zmiana nazw handlowych węgla. 

W sprzedaży będą: 

  • węgiel kostka, 
  • węgiel orzech, 
  • węgiel groszek, 
  • węgiel miał, 
  • węgiel antracyt. 

Zobacz także: Wymiana „kopciuchów” na nowe piece. Coraz mniej chętnych dlaczego?

Nowy podział uprości dotychczasową klasyfikację, bowiem nie będzie już kategorii węgiel kostka I, kostka II a jedynie węgiel kostka. Znikną również nazwy, sugerujące ekologiczny charakter paliwa, np. ekomiał. Kategoryzacja węgla oparta będzie na wielkości ziaren: 

  • węgiel kostka: 63 – 200 mm, 
  • węgiel orzech – 25 – 80 mm, 
  • węgiel groszek – 5 – 40 mm, 
  • węgiel miał – 3 – 31,5 mm. 

Który węgiel pod zakazem?

Zmiany kosmetyczne to jednak nie wszystko. Niektóre typy węgla zostaną wycofane ze sprzedaży. Projekt rozporządzenia określa wymagania jakościowe paliwa stałego, przeznaczonego do wykorzystania w gospodarstwach domowych i instalacjach spalania o mocy mniejszej od 1 MW. Zgodnie z nim, do sprzedaży dopuszczone będą paliwa o zawartości czystego węgla na poziomie co najmniej 85 proc., spełniające wymagania w zakresie zawartości wilgoci, siarki i popiołu. Do ogrzewania domów i do małych kotłowni nie będzie można kupić i stosować węgla, który nie spełni wymagań. Od 1 lipca 2025 wycofane z obrotu miałyby być także paliwa stałe, uzyskane w procesie obróbki węgla brunatnego.

Od kiedy zakaz sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych? Dowiedz się wiecej na halowies.pl

image
Odnawialna energia

“Moja elektrownia wiatrowa”: czy mieszkańcy wsi powinni inwestować?

Fot: Envato.elements

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 20:51