Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Szkody łowieckie: jak myśliwi współpracują z rolnikami? [FILM]

Na Opolszczyźnie kukurydza długo stoi na polu, co wykorzystują dzikie zwierzęta. Szkody łowieckie pojawiają się nagminnie, dlatego myśliwi z rolnikami grodzą pola i tworzą pasy zaporowe. Jak przebiega współpraca?

5 listopada 2022, 09:00

W wielu miejscach Opolszczyzny kukurydza wyjątkowo długo stoi na polach. To wynik częściowo opóźnionych wiosennych siewów, wrześniowych deszczy oraz wysokich cen energii, przez które rolnicy dłużej czekają, aż ziarno samo wyschnie na polu, zamiast w suszarni.

To wykorzystuje zwierzyna łowna, która ma gdzie żerować. Poza tym rosnąca liczebność wilków powoduje, że inne zwierzęta uciekają z lasu. Wprawdzie odstrzały sanitarne zredukowały populację dzików, ale nie wszędzie.

Koła łowieckie, jako dzierżawcy obwodów łowieckich wypłacają odszkodowania za straty, które na Opolszczyźnie w ostatnich latach przekraczają rocznie trzy miliony złotych. A ceny odszkodowań rosną wraz ze wzrostem ceny płodów rolnych.

Myśliwi współpracują z rolnikami w grodzeniu pól oraz uprawiają poletka i pasy zaporowe w lesie, które obsiewają kukurydzą, aby zatrzymać w nim zwierzynę.

W filmie wystąpili:

  • Zygmunt Hink, rolnik i myśliwy ze Starych Budkowic;
  • Piotr Groehl, rolnik i myśliwy z Zimnic Małych;
  • Jarosław Kuźmiński, łowczy Koła Łowieckiego nr 2 „Bór” w Prudniku;
  • Jerzy Deszczka, rolnik i myśliwy - gospodarz łowiska z Rzymkowic.

dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)