StoryEditor

Terminy polowań na daniele i jelenie będą wydłużone, ale nie w całym kraju

Myśliwi w niektórych województwach będą mogli dłużej polować na jelenie oraz daniele.  Rosnąca populacja tych gatunków powoduje coraz większe straty w uprawach rolnych. Jednak zmiany nie będą dotyczyć wszystkich województw.
07.06.2022., 10:06h

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne.

W projektowanej nowelizacji zaproponowano przedłużenie okresów polowań na jelenie szlachetne w pierwszym (cielęta) i drugim roku życia (byki i łanie) na obszarze województwa:

·       zachodniopomorskiego,

·       wielkopolskiego

·       lubuskiego

oraz na daniele w pierwszym (cielęta) i drugim roku życia (byki i łanie) w województwie:

·       wielkopolskim

·       kujawsko-pomorskim.

Poprawa warunków bytowania

Zdaniem ministerstwa klimatu i środowiska populacje jelenia szlachetnego i daniela (gatunku obcego w naszym kraju) w tych województwach zwiększają sią lub utrzymują na wysokim poziomie. Sytuacja taka jest konsekwencją m.in. poprawy warunków żerowych w następstwie zmian w strukturze zasiewów (rosnąca popularność uprawy kukurydzy i rzepaku), a także w strukturze lasów (wzrost udziału gatunków liściastych). Nie bez znaczenia jest także globalne ocieplenie. Skutkiem polepszenia warunków środowiskowych jest poprawa kondycji zwierząt, a ta prowadzi do zwiększenia ud...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:02