StoryEditor

Nowości Agro Show: Kverneland

W tym roku podczas targów Agro Show firma Kverneland zaprezentuje wiele nowości w tym m.in. pielnik Onyx z  Section Control czy ciągane kultywatory serii Enduro.  
28.08.2023., 11:08h
Kultywator międzyrzędowy Kverneland Onyx może być stosowany w uprawach rzędowych i zbożach. Maszyna podjeżdża jak najbliżej roślin nie uszkadzając ich, zapewniając prostą linię w rzędzie. Dzięki modułowej konstrukcji możliwa jest szybka adaptacja maszyny do różnych upraw i szerokości rzędów. Onyx może pracować z dużą wydajnością i dokładnością. Każdy element działa niezależnie. W przypadku wyposażenia w Section Control, do 13 sekcji jest automatycznie podnoszonych przez ISOBUS. Dostępna jest pełna gama akcesoriów, takich jak lemiesze, dyski tnące, deflektory boczne i gwiazdy odchwaszczające.

Kverneland rozszerza serię 3 belkowych kultywatorów 

Kultywatory Enduro oraz Enduro Pro będą teraz dostępne także w wersji ciąganej o szerokościach 4, 4.5 i  5 m. Podobnie jak w przypadku maszyn zawieszanych, wersje ciągane są maszynami uniwersalnymi pozwalającymi na płytką i głęboką pracę. Rozstaw zębów wynosi od 270 do 275 mm a prześwit pod ramą 870 mm, co zapewnia dobre mieszanie resztek pożniwnych i pracę bez zapychania. 
Kultywator wyposażony jest w zęby auto-reset Triflex o nacisku 700 kg. Ząb posiada wąską konstrukcję i specjalny kształt zmniejszający zapotrzebowanie na uciąg, jednocześnie zapewniając głębokie zagłębienie w zwięzłej glebie. Jedną z zalet zębów Triflex jest ich wytrzymałość i trwałość. Ząb jest pusty w środku, co pozwala na odchylanie boczne do 7cm.  Triflex szczególnie sprawdzi się podczas głębokiego spulchniania i pracy na ciężkich glebach z dużą ilością kamieni. Szeroki wybór elementów roboczych montowanych za pomocą śrub, dłut (heat-treated lub carbide) oraz dłut typu Knock-on zapewnia dostosowanie się do różnych głębokości pracy.
Model Enduro / Enduro Pro może być wyposażony w listwy równające lub talerze równające. Są one wyposażone w zabezpieczenie za pomocą sprężyny lub gumowych amortyzatorów i pozwalają na regulację głębokości roboczej, a także kąta pracy. 
W wersji  Enduro Pro dzięki zastosowaniu podwójnego równoległoboku sekcja równająca nie zmienia kąta pracy  w czasie zmiany głębokości. Ta zmiana może być wykonana  z kabiny ciągnika, co ułatwia pracę operatora. Dostępna jest szeroka gama wałów dla różnych warunków i wymagań. Dostępny jest wał rurowy, podwójny wał rurowy, wał Actipack, wał Actiflex, pojedynczy wał Actipress oraz podwójny wał Actipress. 

Nowy pielnik rotacyjny

Nowy pielnik rotacyjny Kverneland Helios będzie oferowany w szerokościach roboczych od 3 m (modele sztywne) do 6,4 m (modele składane). Pielnik wyposażony jest w żeliwne, napędzane od podłoża koła gwiazdowe. Te wyróżniają się specjalną konstrukcją tylnej łyżki, która zapewnia dobrą wydajność nawet przy niskich prędkościach roboczych w trudnych warunkach bez żadnych zatorów. Chwasty są podnoszone bez rozpryskiwania i wyrzucania, co zmniejsza wpływ na uprawy. 

Na Bednarach Kverneland zaprezentuje jeszcze  siewnik Optima TFprofi SX z systemem aplikacji nawozu Pudama oraz rozsiewacz nawozów Exacta TLGeospread iDC (inteligent disc control) ze zintegrowanym, hydraulicznym, niezależnym napędem dysków. 

fot. Kverneland
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 09:44