StoryEditor

Polagra-Premiery 2024: sezon wystaw rolniczych rozpoczęty!

W Poznaniu podczas targów Polagra-Premiery zainaugurowaliśmy sezon wystaw rolniczych. U progu nowego roku dla dealerów i producentów maszyn, podobnie jak przed rolnikami, najważniejszym zadaniem na ten rok i zapewne kolejne jest właśnie przetrwanie.
31.01.2024., 07:31h

Skutkami następujących po sobie pandemii koronawirusa oraz wojny w Ukrainie, przy niesprzyjającej polityce UE i polskiego rządu, dotknięty został każdy sektor polskiego rolnictwa. Po wielu latach hossy załamało to rynek maszyn już w drugiej połowie 2022 r. i w całym 2023 r., co potwierdzają przynajmniej 20-proc. spadki na rynku ciągników czy przyczep rok do roku. Producenci pozostałych maszyn ratowali się eksportem bądź sprzedażą po kosztach. Wprawdzie popyt także za granicą zmalał, ale ceny maszyn nie spadają, bo koszty energii i pracy szybują. Są wprawdzie branże, gdzie przychody nie spadły drastycznie, a w minionym roku nawet lekko wzrosły, np. mleko, buraki, ziemniaki, warzywa, a także grupy maszyn, np. kultywatory do bezorkowej uprawy gleby czy ochrony roślin, w których nie widać zastoju. W obu przypadkach popłaca dywersyfikacja przychodów z produkcji.

@topagrarpolska Kombajn John Deere X9 1000 z przystawką Geringhoff Mais Star Horizon ???? robi wrażenie! #polagra #polagrapremiery #topagrarpolska #rolnik #rolnictwo #polagrapremiery2024 #wystawa ♬ VICTORY - Steven Cooper

Bez konkretów

– Do rynku podchodzimy pozytywnie, jednak w tym roku nie oczekujemy dużych wzrostów sprzedaży. Widzimy wyhamowanie popytu i trochę inne podejście klienta, decyzje zakupowe są odwlekane – mówi Joanna Jastrzębska z AB Group, importera m.in. tureckich marek Ozdoken czy Fimaks. Firmy nie dotyka aż tak bardzo negatywna koniunktura, bo oferuje sprzęt ze średniego pułapu cenowego.

image

Joanna Jastrzębska, AB Group

FOTO: Beba, Gębski, Konieczka

– Rok 2023 zamknęliśmy dobrymi wynikami i w tym chcemy to utrzymać. Dwa lata temu największym zainteresowaniem cieszyły się siewniki punktowe, przed rokiem agregaty do uprawy bezorkowej i pługi dłutowe. W tym roku duże nadzieje wiążemy z siewnikiem mechanicznym Pertum nabudowanym na bronę aktywną, który w kolejnych miesiącach dostępny będzie także z broną talerzową – dodaje.

image

Nabudowany na bronie aktywnej siewnik Ozdoken Petrum z oferty firmy AB Group.

FOTO: Beba, Gębski, Konieczka

Nowe marki

– W ostatnim czasie naszym celem było poszerzenie oferty sprzedawanych maszyn, by jak najlepiej dotrzeć do rolników i uzupełnić ofertę o produkty, w których widzimy przyszłość. Tak związaliśmy się umową dealerską z Mzuri – mówi Paweł Olech z Agravis Technik Polska. Sprzęt do siewu pasowego firmy ze Śmielina w woj. wielkopolskim odpowiada na założenia Zielonego Ładu i polityki UE. Obie firmy rozpoczęły działalność jeszcze w okresie siewu rzepaku i pszenicy w ub.r.

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. kwiecień 2024 19:57