StoryEditor

Agritechnica 2023: gigantyczne ciągniki, roboty i paliwa alternatywne

Targi Agritechnica zachwyciły cudami inżynierii. Gigantyczne ciągniki, rewolucja w zakresie paliw alternatywnych czy zrobotyzowane nośniki narzędzi są preludium do rolnictwa przyszłości.
01.12.2023., 11:00h

Aż 16 litrów pojemności skokowej ma silnik FPT Cursor w udoskonalonej serii ciągników Case IH Steiger i Quadtrac AFS Connect. We flagowym modelu Quadtrac 715 silnik z dwustopniową turbosprężarką rozwija moc maksymalną 778 KM. Ograniczono przerwy na tankowanie dzięki wbudowaniu szerszych siodłowych zbiorników paliwa na tylnej ramie, których łączna pojemność to 2 tys. l.

image

Case IH Quadtrac 715 rozwija moc maksymalną 778 KM przy prędkości obrotowej silnika 1900 obr./min.

FOTO: Beba

Nowe gąsienice zdecydowanie się różnią od stosowanych w pozostałych modelach ciągników Quadtrac. Są one o 305 mm dłuższe, by zwiększyć powierzchnię kontaktu z glebą, efektywniej przenosić moc, zwiększyć trakcję i zredukować ugniatanie gleby. Średnica koła napędowego została zwiększona z 910 mm do 1008 mm, a na koło napędowe zachodzi pięć żeber zamiast czterech, co pozwala przenosić większy moment obrotowy i wydłużyć żywotność gąsienicy. Belka zaczepowa kategorii 5. ma udźwig 10 t i została zaprojektowana od podstaw pod kątem możliwości modelu Quadtrac 715. Maksymalnie 8 zaworów hydrauliki zewnętrznej jest zasilanych z pompy hydraulicznej o wydatku 216 l/min lub opcjonalnej podwójnej pompy hydraulicznej SmartTorque o wydatku 428 l/min.

image

AGCO Power rozwija konstrukcje silników na wodór, a firma FPT pochwaliła się jednostką o mocy od 517 do 680 KM, zasilaną wodorem, CNG lub HVO.

FOTO: Beba

Bliźniacy z AGCO

Jedną z premier była nowa seria ciągników Massey Ferguson 9S. Obejmuje sześć modeli o mocy od 285 do 425 KM, a pod maską pracuje 6-cyl. silnik AGCO Power o poj. 8,4 l. System zarządzania mocą silnika (EPM) zwiększa moment obrotowy do 1750 Nm i generuje do 30 KM dodatkowej mocy przy prędkościach powyżej 15 km/h dla WOM i zastosowań hydraulicznych we wszystkich modelach (z wyjątkiem MF 9S.425). Nowy MF 9S standardowo ma przekładnię bezstopniową Dyna-VT (50 km/h). Uwagę przykuwa przestronna kabina o powierzchni 3,4 m³ (przeszklona powierzchnia 6,6 m²).

image

Nowy Massey Ferguson 9S.425 ma moc 425 KM, waży 11 t i ma szeroki wybór kół o średnicy do 2,18 m.

FOTO: Beba

Wszystkie ciągniki serii 9S są wyposażone zgodnie ze specyfikacją Massey Ferguson Exclusive, która standardowo oferuje najlepsze opcje wyposażenia i łączność z MF Guide i MF Connect. Wraz z premierą MF 9S pojawiły się dodatkowe nowe opcje, jak m.in. MF AutoTurn – automatyczne kierowanie ciągnikiem, AutoHeadland – automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie sekwencji na uwrociach zgodnie z pozycją GPS ciągnika, TIM – system zarządzania osprzętem ciągnika, czy CTIS – centralny system pompowania opon. Osprzęt obsługiwany jest przez wydajny układ hydrauliczny, z przepływem 400 l/min przy 1850 obr./min.

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 23:56