StoryEditor

Kultywator New Holland STC 300R do uprawy ścierniska i spulchniania

Na targach Agritechnika w Hanowerze firma New Holland zaprezentowała kultywator STC 300R do uprawy ścierniska lub do głębszego spulchniania. Jak zbudowana jest maszyna?
09.01.2024., 07:56h

W gamie New Holland nie mogło zabraknąć kultywatora STC 300R o szerokości roboczej 3 m, który można wykorzystywać do uprawy ścierniska lub do głębszego spulchniania. W zależności od zastosowanych elementów roboczych – redlice z podcinaczami, otrzymujemy pełne podcięcie gleby na całej szerokości roboczej na głębokości od 6 do 12 cm lub bez podcinaczy uzyskując głębokie spulchnienie i wprowadzenie dużej liczby resztek pożniwnych na głębokość roboczą do 25 cm. STC 300R to model 3-rzędowy, wyposażony w 9 naprzemiennie ustawionych zębów roboczych w rozstawie 33 cm. Rozstaw pomiędzy rzędami to 79 cm, a prześwit pod ramą 82 cm.

Sztywne zęby z grządzielą w kształcie litery C są tak wyprofilowane, że resztki pożniwne są wprowadzane i mieszane z glebą w jednym przejeździe roboczym. Zęby robocze mają system zabezpieczenia sprężynowego z siłą zwalniającą 450 kg. Głębokość robocza jest regulowana przez tylny wał doprawiający.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba

Jan Beba - dziennikarz specjalizujący się w technice rolniczej, energii odnawialnej i budownictwie. Od 13 lat związany z redakcją top agrar Polska, od dwóch na stanowisku zastępcy redaktor naczelnej. Pracę dziennikarza łączy z prowadzeniem gospodarstwa rolnego w woj. wielkopolskim. Jest inicjatorem i autorem dziesiątek testów ciągników i maszyn rolniczych, artykułów poradnikowych, reportaży i komentarzy publikowanych na łamach top agrar Polska oraz topagrar.pl. Celem realizowanych testów maszyn rolniczych jest porównywanie technologii, funkcjonalności i ergonomii pracy. Autor w szczególności stawia na praktyczne ujęcie realizowanych testów, nierzadko łączonych z profesjonalnymi doświadczeniami polowymi, np. w siewie międzyplonów czy kukurydzy integrującymi technologie rolnictwa 4.0. W pracy badawczej regularnie korzysta ze wsparcia kadry naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ważnym elementem przygotowywanych publikacji jest również analiza kosztów pracy maszyn i urządzeń w gospodarstwie. Pasją autora jest energetyka odnawialna, ze szczególnym uwzględnieniem biogazu. W relacjach z licznych reportaży z polskich i europejskich gospodarstw oraz konferencji prezentuje najlepsze praktyki wdrażania tej technologii w praktyce. Od wielu lat współorganizuje wiodące w kraju konferencje o tematyce rolniczej, m.in. Forum Rolników i Agrobiznesu, Forum Mleko, Seminarium OZE czy pokazy maszyn rolniczych z cyklu Żniwa i siew z top agrar i profi.
Kontakt: [email protected]

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. maj 2026 15:02