StoryEditor

Targi Agritechnica 2022 odwołane!

Coraz gorsza sytuacja pandemiczna i najnowsze regulacje sprawiły, że organizatorzy zmuszeni byli odwołać największą w Europie wystawę rolniczą, targi Agritechnica w Hanowerze. Kolejna edycja przełożona na 2023 rok.
13.12.2021., 12:12h

W związku z aktualną sytuacją w Niemczech i na świecie, a więc szybko rosnącą liczbą zachorowań na covid-19 i związanymi z tym ograniczeniami w podróżowaniu, a także wprowadzeniu restrykcji krajowych, DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze), VDMA (Stowarzyszenie Maszyn Rolniczych) i rada doradcza wystawców Agritechnica wspólnie podjęły decyzję o odwołaniu targów.

Organizatorzy i sponsorzy wierzą, że warunki, niezbędne do zorganizowania wiodącej na świecie wystawy maszyn rolniczych nie są już spełniane i informują, że zdrowie i bezpieczeństwo odwiedzających, wystawców, partnerów i personelu jest w tej sytuacji najwyższym priorytetem.

Duże zainteresowanie, długie przygotowania

Zarówno program wystawy, jak i program techniczny zostały już opublikowane i spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi.

– Z przykrością zaobserwowaliśmy, że w następstwie pogarszającej się sytuacji pandemicznej w ostatnich tygodniach i wynikających z niej aktualnych, oficjalnych przepisów, powstała wyjątkowa sytuacja, w której bezproblemowa realizacja Agritechniki nie jest już możliwa – mówi dr Reingard Grandke, dyrektor generalny DLG – Wspólnie ze Stowarzyszeniem Maszyn Rolniczych VDMA i radą doradczą wystawców targów, oraz po wielu dyskusjach zarówno z wystawcami, jak i zwiedzającymi, zdecydowaliśmy o odwołaniu przyszłorocznej Agritechniki. Podjęliśmy tę decyzję w poszanowaniu naszej odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich. Głęboko żałujemy, wielu naszych wystawców, partnerów, zwiedzających i członków, a także cały zespół DLG, zaangażowali się już w szerokie przygotowania. Skupiamy się teraz na przygotowaniu Agritechnica 2023 oraz innych, krajowych i międzynarodowych imprez DLG zaplanowanych na kolejny rok.

Jak podali organizatorzy, kolejne targi zaplanowano na 12-18 listopada 2023 roku.

– Wszyscy głęboko ubolewamy, że targi Agritechnica 2022 ostatecznie nie mogą się odbyć – z jednej strony dlatego, że cała branża już z niecierpliwością czekała na swoje „wiodące targi”, a z drugiej dlatego, że obecnie rolnicy mogą korzystać z licznych innowacji w zakresie maszyn rolniczych, wcześniej rzadko spotykanych – mówi dr Bernd Scherer, dyrektor zarządzający VDMA – Ostatecznie,  innowacyjne maszyny, urządzenia i oprogramowanie przyczyniają się znacząco do zrównoważonego i przyszłościowego procesu produkcji. Zaprezentowanie szerokiego portfolio publiczności branżowej na żywo, na arenie międzynarodowej, pozostaje złotym standardem. Dlatego my, jako eksperci w dziedzinie maszyn rolniczych, stajemy murem za organizowanymi przez nas targami i już wyczekujemy udanego powrotu Agritechniki w Hanowerze w 2023 roku.

Odpowiedzialna decyzja

Decyzja organizatorów spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony spółki AGCO/Fendt. Christoph Gröblinghof, członek rady zarządzającej AGCO/Fendt oraz rady doradczej targów zaznaczył, że jest to jedyne rozwiązanie w obecnej sytuacji.

– Odwołanie targów Agritechnica 2022 jest niezwykle odpowiedzialną decyzją DLG wobec wszystkich wystawców i zwiedzających. Obecna sytuacja pandemiczna nie pozwala na zorganizowanie targów. Dla naszych marek AGCO, Fendt, Valtra i Massey Ferguson, udana Agritechnica oznacza osobiste kontakty i dyskusje. Chcemy wymieniać się pomysłami bezpośrednio z rolnikami, kontrahentami, partnerami biznesowymi i innymi producentami. Jeśli obecna sytuacja nie pozwala ludziom spotkać się w bezpieczny sposób, popieramy tę bardzo rozważną i konsekwentną decyzję – powiedział Gröblinghof.

– To rozczarowujące, że ominie nas świetna okazja by spotkać się z klientami i kolegami z branży z całego świata na tym istotnym, międzynarodowym wydarzeniu – mówi Eric Hansotia, dyrektor generalny AGCOMimo to całkowicie popieramy decyzję DLG i zgadzamy się, że w związku z aktualną sytuacją covid-19 i ciągłą niepewnością, bezpieczeństwo naszych pracowników i odwiedzających musi być naszym najwyższym priorytetem.

Zwycięzcy Agritechnica Innovation Award

Kilka dni temu DLG ogłosiło listę zwycięzców konkursu innowacji. Spośród 164 zgłoszeń wybrano jednego laureata złotego medalu i aż szesnastu zdobywców srebrnych wyróżnień. Oficjalne wręczenie nagród nastąpi na kolejnych targach.

– Decyzja o odwołaniu targów Agritechnica jest dla nas szczególnie trudna, ponieważ wiele firm specjalnie zdecydowało, żeby na targach zaprezentować swoje innowacje – powiedziała Freya von Czettritz, kierowniczka projektu Agritechnica – Chociaż Agritechnica nie może odbyć się w Hanowerze w przyszłym roku zgodnie z planem, pozostaje okazją do skupienia się na innowacjach w branży maszyn rolniczych. Dlatego zgodnie z planem ogłosiliśmy zwycięzców.

Wersja cyfrowa targów nadal dostępna

Dodatkowa, cyfrowa wersja targów Agritechnica, która ma być uzupełnieniem wydarzenia, będzie zgodnie z planem dostępna na platformie cyfrowej DLG-Connect do końca marca 2022 r.

Internauci mają dostęp do zapoznania się z ofertami i informacjami od producentów maszyn rolniczych. Mogą również bezpłatnie wziąć udział w wydarzeniach cyfrowych i nawiązać kontakt z firmami z branży i innymi rolnikami.

Więcej informacji na temat cyklu „Agritechnica on Tour” i platformy znajdziesz tutaj.

oprac. al
źródło: Agritechnica, AGCO/Fendt

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 07:00