StoryEditor

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką wybrać? [FAKTY i MITY]

Ze względu na brak sieci kanalizacyjnej przydomowa oczyszczalnia ścieków jest – oprócz szamba – często jedynym sposobem zagospodarowania ścieków bytowych na wsi. Co warto wiedzieć, aby ją wybudować i bezproblemowo z niej korzystać?
17.10.2023., 10:10h

Przydomowe oczyszczalnie ścieków (POŚ) są powszechnie znane i stosowane na terenach wiejskich od lat. Jednak wiedza na ich temat, nie tylko przeciętnego użytkownika, ale również (co powinno niepokoić) decydentów, a nawet czasem projektantów jest ograniczona, a nierzadko nawet niewystarczająca. Jednym ze skutków tej niewiedzy są różne stereotypy i przekłamania.

Fakty i mity na temat oczyszczalni przydomowej

  • Do najbardziej błędnych należy zaliczyć twierdzenie, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bezobsługowa. Trzeba mieć świadomość, że zależnie od technologii i konstrukcji taka oczyszczalnia wymaga większego lub mniejszego nadzoru.
  • Warto jednak pamiętać, że zgodnie z art. 62 Prawa budowlanego każda przydomowa oczyszczalnia jako obiekt budowlany (w tym przypadku – instalacja i urządzenie służące ochronie środowiska) powinna być w czasie jej użytkowania poddawana przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej co najmniej raz w roku.
  • W obiegowych opiniach funkcjonuje jeszcze wiele innych błędnych stwierdzeń, jednym z nich, najczęściej wyrażanych przez krytyków POŚ, jest rzekoma szybka kolmatacja drenaży rozsączającyc...
Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 17:27