StoryEditor

Wielki test 9 miniładowarek zakończony! Kiedy poznamy wyniki?

Wielki test 9 miniładowarek ujawnił m. in. ich wydajność i uniwersalność zastosowania w rolnictwie. Kiedy będzie można sprawdzić wyniki przeprowadzonego przez top agrar Polska i Profi testu?
08.06.2024., 09:00h

Przeprowadzony przez redakcje top agrar Polska i Profi w gospodarstwie rolnym państwa Matysiak koło Grodziska Wielkopolskiego test dziewięciu miniładowarek ujawnia, jak radzą sobie te maszyny w różnych zadaniach rolniczych. Sprawdzono ich udźwig, wysokość unoszenia oraz kompaktowość, oceniając przydatność w codziennej pracy na gospodarstwie.

Top Agrar i Profi przetestowali miniładowarki rolnicze

Miniładowarki przegubowe są maszynami uniwersalnymi, szczególnie przydatnymi w gospodarstwach z produkcją mleka i chowem opasów. Przez dwa tygodnie redakcje top agrar Polska i Profi testowały dziewięć modeli ładowarek marek: JCB, Giant, Kaeco, Kramer, Manitou, MultiOne, Schmidt, Weidemann i Weycor. Testy miały na celu sprawdzenie parametrów technicznych i praktycznych, które są kluczowe dla rolników przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Zobacz też: Ruszył WIELKI TEST mini ładowarek. Przetestuj je z nami!

Parametry techniczne miniładowarek i testy praktyczne

W pierwszej części testu skupiono się na pomiarach stacjonarnych, określając udźwig, wysokość podnoszenia oraz hałas na miejscu operatora. 

- Zadań dla tych ładowarek musiało być sporo, bo miniładowarki, zwłaszcza te przegubowe, są maszynami uniwersalnymi – tłumaczy Jan Beba, redaktor „top agrar Polska” i specjalista w zakresie techniki rolniczej w rozmowie z Bartłomiejem Czekałą, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl.

image

Precyzyjny siewnik Maschio Gaspardo z półzawieszaną ramą

Do kluczowych parametrów, które były oceniane, należał udźwig. Przy użyciu wagi samochodowej sprawdzano, jaki ciężar miniładowarki są w stanie unieść, zanim tylna oś straci przyczepność. Wyniki pokazały znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, co pozwoliło ocenić ich stabilność i wydajność w praktycznych zadaniach.

Kompaktowość i zwrotność

Kompaktowe rozmiary miniładowarek pozwalają na pracę w ciasnych przestrzeniach, często spotykanych w gospodarstwach rolnych. Testowane modele miały szerokość do 120 cm i masę własną nieprzekraczającą 2,5 tony

- Mówi się, że jeśli ktoś kupi taką miniładowarkę, to już wideł nie potrzebuje – zauważa Jan Beba, podkreślając, jak istotna jest zwrotność tych maszyn.

Zewnętrzna średnica zawracania wynosiła od 5 do 7 metrów, co pozwala na sprawną pracę w ograniczonej przestrzeni.

Ważny parametr miniładowarki – komfort pracy operatora

Choć miniładowarki to przede wszystkim narzędzia pracy, komfort operatora również został uwzględniony. Wygodne fotele, regulowane kierownice i daszki ochronne były standardem we wszystkich testowanych modelach. Maszyny różniły się ergonomią i ułożeniem elementów sterujących, co może wpływać na preferencje poszczególnych użytkowników.

Kiedy zapoznamy się z wynikami testów?

Aby dowiedzieć się, kiedy będą dostępne pełne wyniki naszego testu, zawierające szczegółowe oceny wszystkich parametrów, zapraszamy do obejrzenia wywiadu na YouTube.

Oprac. mkh

Fot. Łukasz Siara

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 19:03