Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Gospodarstwo przejęte od dziadków: czy wnuki muszą płacić alimenty?

Obrazek
Dziadkowie pana Arkadiusza z mazowieckiego wystąpili przeciwko niemu o alimenty, po wcześniejszym przekazaniu gospodarstwa. Czytelnik pyta, czy ich żądania są słuszne. Nasz prawnik odpowiada.
adw. Mikołaj Pomin8 stycznia 2023, 06:48

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kogo – w myśl Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – obciąża obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także wychowania?
  • W jakiej sytuacji sąd może nie zasądzić alimentów?
W 2017 r. otrzymałem gospodarstwo po dziadkach, którzy zamieszkali z moim bratem. Dwa lata temu mój brat zmarł i w tej sytuacji nie możemy oczekiwać, że bratowa będzie utrzymywać dziadków, gdyż ma trójkę małych dzieci. Dziadkowie ostatecznie wystąpili przeciwko mnie o alimenty, gdyż – jak twierdzą, nie mają z czego żyć. Czy ich żądania są słuszne?
Arkadiusz J. (woj. mazowieckie)
Odpowiedź:

Zgodnie z treścią art. 128 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity DzU 2020.1359) obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także wychowania, obciąża krewnych w linii prostej (pradziadkowie, dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki, prawnuki itd.) oraz rodzeństwo. Jeśli zatem rodzice, z powodu zaprzestania prowadzenia gospodarstwa otrzymują świadczenia alimentacyjne, niepozwalające na godne życie, mają prawo domagać się od swych dzieci pomocy w postaci alimentów. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że również ich dzieci nie będą w stanie pomóc swym rodzicom. Wówczas obowiązek taki spocznie na wnukach. Jeżeli osób zobowiązanych do zapewnienia świadczeń alimentacyjnych jest więcej, sąd ma możliwość rozłożenia go na wszystkich po równo bądź jedynie na część z nich lub w nierównych częściach.
Czytelnik nie wyjaśnił, czy poza nim są inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a w szczególności, czy dzieci dziadków żyją i ich możliwości zarobkowe i majątkowe pozwalają na obciążenie ich alimentami oraz, czy on ma rodzeństwo. Przyjmując jednak, że dziadkowie nie mają żyjących dzieci oraz innych wnuków, będzie on zobowiązany do spełniania świadczeń alimentacyjnych. Sąd może jednak alimentów nie zasądzić, o ile uzna, że możliwości zarobkowe oraz sytuacja majątkowa Czytelnika nie pozwala mu na ich płacenie bez uszczerbku dla utrzymania siebie i swojej rodziny.

fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 01/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)