Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Jak pozbyć się mszyc z kłosa? Kiedy wykonać zabiegi na mszyce?

Obrazek

Zagrożenie jakie stwarzają mszyce dla zbóż żerujące na kłosach jest na pewno mniejsze, niż to, kiedy pojawiają się one jesienią na nowych wschodach ozimin. W tym drugim przypadku szkodliwość polega głównie na przenoszeniu wirusów, które mogą odpowiadać za straty idące w dziesiątki procent potencjalnego plonu. Na kłosach szkodliwość jest bezpośrednia – wpływają na spadek plonu głównie przez zmniejszenie MTZ. Jak walczyć z mszycami na zbożach? Jakie substancje czynne są zarejestrowane w pszenicy ozimej?

Tomasz Czubiński1 czerwca 2023, 12:44

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie środki zarejestrowane są na mszyce?
 • W jakich warunkach najlepiej działają środki?
 • Kiedy wykonywać zabiegi na mszyce? 

Można posłużyć się prostymi obliczeniami. Jeśli w przypadku pszenicy, której potencjał wskazuje, że wytworzy MTZ np. o masie 50 g, żerowanie mszyc spowoduje, że spadnie ono o 3 g, co nie jest szkodliwością szczególnie wysoką, to mamy straty na poziomie 6%. Zatem przy plonie pszenicy 8 t/ha mamy ubytek 240 kg/ha masy ziarna. Być może niewiele, ale w obecnej sytuacji rynkowej wartość 240 kg ziarna, to niespełna 200 zł/ha. Nawet o taką kwotę trzeba walczyć, aby utrzymać rentowność uprawy.


Czytaj także: Kiedy podać azot na kłos? Jak oszacować plon?


Zagrożenie strat bezpośrednich jest jeszcze większe, jeśli mszyc będzie znacznie więcej i atakować będą od teraz, czyli kwitnienia i nalewania ziarna. Wówczas spadek MTZ w wyniku zerowania mszyc i innych szkodników kłosa może dochodzić do 10-20 g. Warto dodać, że o tej porze roku, przy okazji zwalczania mszyc pozbędziemy się także innych szkodników, w tym wpływających na MTZ (pluskwiaki, wciornastki, pryszczarku) i zjadających całe ziarniaki (zwójkówki, chrząszcze).

Jakie substancje są zarejestrowane do walki z mszycami w pszenicy ozimej? 

W pszenicy ozimej mamy zarejestrowane środki z 4 grup chemicznych. Zatem pod względem doboru substancji do warunków i w celu zapobiegania uodparniania szkodników mamy ruchy dość swobodne ruchy.

 1. Szeroki zakres temperatur skutecznego działania charakteryzuje acetamipryd z grupy neonikotynoidów. To znana od wielu lat substancja o układowym, wgłębnym i powierzchniowym działaniu w roślinie (na szkodnika kontaktowo i żołądkowo), stosunkowo bezpieczna dla pszczół, jednak zabieg należy wykonywać po ich oblocie, nawet w pszenicy, która nie kwitnie. Chodzi o ochronę zapylaczy lecących do mszyc po wytwarzaną przez nie spadź. W pszenicy mamy jeden preparat z tą substancją na mszyce – Mospilan Mizu.
 2. W temperaturze powyżej 15 st. C, zatem w najbliższych dniach mamy zarejestrowaną substancję pirymikarb. To typowy środek z grupy tzw. aficydów, czyli mszycobójczych. Dzięki ukierunkowaniu na jedną grupę owadów, jest on bezpieczny dla owadów pożytecznych. Mimo to i tak zabieg trzeba wykonywać wieczorem, po oblocie pszczół. W roślinie substancja działa układowo, a na szkodnika ma bardzo szeroki zakres oddziaływania: kontaktowo, żołądkowo, a nawet gazowo. Substancję tę zawierają takie insektycydy jak np. Aphox 500 WG, Pirigold 500 WG, Pirimor 500 WG, Riposta 500WG.
 3. Szeroki zakres temperatur do skutecznego działania ma flonikamid. Substancja ta należy do grupy owadobójczych karboskamidów i zwalcza nie tylko mszyce (choć niektórzy także zaliczają ją do aficydów), ale przy okazji inne szkodniki o kłująco-ssącym aparacie gębowym, jak mączliki (szkodniki głównie roślin dwuliściennych, szczególnie kapustowatych i psiankowatych). W roślinie działa translaminarnie i układowo, a na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. W pszenicy mamy do dyspozycji takie insektycydy jak np. Afinto, Alkazam 500 WG, Hinode, Mainman 50 WG, Teppeki 50 WG, Tyter 50 WG.
 4. Mamy w końcu stare, tanie, ale cały czas dobre pyretoridy. Działają one jednak w temperaturze poniżej 20 st. C i nie wnikają do jej układu, ale działają na niej powierzchniowo. Za to bardzo dobrze oddziałują na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Mamy kilka zaliczanych do nich substancji:
 • cypermetryna – np. insektycydy: Cimex Forte 500 EC, Cimex Max 500 EC, Cimex One 500 EC, Cyperfor II 100 EC, Cyperkill Max 500 EC, Cypermoc, Cythrin 500 EC, Insektus 500 EC, Insektus Duo 500 EC, Kill cymax 500 EC, Sherpa 100 EC, Sherpa 100 EW, Sorcerer 500 EC, Spider 500 EC, Super Cyper 500 EC, Superkill 500 EC, Superkill Max 500 EC, Supersect 500 EC;
 • deltametryna – np. insektycydy: Decis Mega 50 EW, Delmus, Delta 50 EW, Deltakill, Deltaro, DelTop 050 CS, DeLux 050 CS, Demetrina 25 EC, Prokill, Scatto, Serbot 015 EW, Temporis 015 EW;
 • esfenwalerat – np. insektycydy: Sumi-Alpha 050 EC, Sumicidin 050 EC;
 • gamma-cyhalotryna – np. insektycydy: Cihalotrin 60 CS, Modivo 60 CS, Nexide 60 CS, Nonnus 60 CS, Rapid 60 CS, Vantex 60 CS;
 • lambda-cyhalotryna – np. insektycydy: Arkan 050 CS, Globe, Globelambda, Judo 050 CS, Kaiso 050 EG, Kaiso Sorbie, Karate Zeon 050 CS, Kidrate, Kivano 050 CS, Kusti 050 CS, LambdaCe 050 CS, Ninja 050 CS, Sparrow, Sparviero, Topgun 05 CS, Wojownik 050 CS.

Brak mieszanin

Co ciekawe do ochrony pszenicy ozimej w fazie kłoszenia nie jest zarejestrowana żadna mieszanina substancji insektycydowych. Te które są stosuje się w fazie początku wegetacji.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)