StoryEditor

Jak pozbyć się mszyc z kłosa? Kiedy wykonać zabiegi na mszyce?

Zagrożenie jakie stwarzają mszyce dla zbóż żerujące na kłosach jest na pewno mniejsze, niż to, kiedy pojawiają się one jesienią na nowych wschodach ozimin. W tym drugim przypadku szkodliwość polega głównie na przenoszeniu wirusów, które mogą odpowiadać za straty idące w dziesiątki procent potencjalnego plonu. Na kłosach szkodliwość jest bezpośrednia – wpływają na spadek plonu głównie przez zmniejszenie MTZ. Jak walczyć z mszycami na zbożach? Jakie substancje czynne są zarejestrowane w pszenicy ozimej?
29.05.2023., 11:05h

Można posłużyć się prostymi obliczeniami. Jeśli w przypadku pszenicy, której potencjał wskazuje, że wytworzy MTZ np. o masie 50 g, żerowanie mszyc spowoduje, że spadnie ono o 3 g, co nie jest szkodliwością szczególnie wysoką, to mamy straty na poziomie 6%. Zatem przy plonie pszenicy 8 t/ha mamy ubytek 240 kg/ha masy ziarna. Być może niewiele, ale w obecnej sytuacji rynkowej wartość 240 kg ziarna, to niespełna 200 zł/ha. Nawet o taką kwotę trzeba walczyć, aby utrzymać rentowność uprawy.


Czytaj także: Kiedy podać azot na kłos? Jak oszacować plon?


Zagrożenie strat bezpośrednich jest jeszcze większe, jeśli mszyc będzie znacznie więcej i atakować będą od teraz, czyli kwitnienia i nalewania ziarna. Wówczas spadek MTZ w wyniku zerowania mszyc i innych szkodników kłosa może dochodzić do 10-20 g. Warto dodać, że o tej porze roku, przy okazji zwalczania mszyc pozbędziemy się także innych szkodników, w tym wpływających na MTZ (pluskwiaki, wciornastki, pryszczarku) i zjadających całe ziarniaki (zwójkówki, chrząszcze).

Jakie substancje są zarejestrowane do walki z mszycami w pszenicy ozimej? 

W pszenicy ozimej mamy zarejestrowane ś...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:18