Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Słonecznik na północy Polski – którą odmianę wybrać

Obrazek

Powierzchnia uprawy słonecznika w województwach centralnych i północnych (wielkopolskie, mazowieckie, podlaskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie) wynosi 42 tys. ha. Wobec łącznej powierzchni dla Polski, która wynosi ponad 64 tys., ha stanowi to ok. 65%! Przeczy to poglądowi, że słonecznik uprawia się tylko na południu. Czy jednak udaje się to z sukcesem?

Tomasz Czubiński31 sierpnia 2022, 12:13

Słonecznik jest rośliną ciepłolubną. Jednak do tej grupy należy też np. kukurydza, która jest także popularna na północy Polski. Tajemnica sukcesu tkwi w doborze odmiany o odpowiedniej wczesności. Problem polega na tym, że nie ma jeszcze niezależnych badań przydatności odmian do uprawy w różnych rejonach kraju. Pojawiają się pierwsze badania prowadzone przez firmy przedające odmiany różnych hodowców.

Jedną z takich firm jest Wialan. Firma zaopatrująca rolników w środki do produkcji, głównie z Polski południowej. Tym razem jednak badania odmian słonecznika prowadzi w rejonie centralno-północnym w okolicach Płocka.

 Krajkowo 13, 09-210 Krajkowo, pow. płocki, woj. mazowieckie


8 września 2022 r.
 firma Wialan organizuje spotkanie pod hasłem Słonecznik – to proste. Firma chce przybliżyć wszystkie aspekty związane z uprawą, zagrożeniami i przyszłością produkcji słonecznika.

Odbędą się prezentacje na tematy:

  • Słonecznik w Polsce i Europie – teraźniejszość i przyszłość gatunku;
  • Technologia uprawy od siewu po zbiór;
  • Zagrożenia w słoneczniku choroby, szkodniki, chwasty.

Dla rolników bardzo ważna jest możliwość obejrzenia efektów uprawy poszczególnych odmian. Będzie taka okazja tego doświadczyć i porozmawiać z hodowcami. Przygotowanych jest ponad 40 odmian słonecznika.

Obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie. W tym celu prosimy napisać wiadomość na adres doradcy@wialan.com.pl, wpisując w temacie: Słonecznik – to proste lub wiadomość na fb https://www.facebook.com/wialanlangeriwiatr.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)