StoryEditor

Międzyplony z traw uzupełnią bazę paszową dla bydła

Mało kto dysponuje trwałymi użytkami zielonymi, które mogą być jedynym zapleczem paszowym, a grunty orne nie są z gumy. Aby maksymalnie wykorzystać pola, powinny być cały rok użytkowane, aby zabezpieczyć bazę paszową. Dlatego Dominik Uczciwek z powiatu łowickiego zdecydował się na wprowadzenie w swoim gospodarstwie międzyplonów.
10.05.2021., 14:05h

– Nie mam dużo gruntów ornych i użytków zielonych, dlatego musiałem kombinować. Nie mogę sobie na to pozwolić, przy rocznej średniej wydajności mleka na poziomie 11 tys. litrów. Nie osiągnąłbym tego bez bardzo dobrej jakości pasz objętościowych – mówi Dominik Uczciwek, który prowadzi gospodarstwo w Sierżnikach pod Łowiczem (woj. łódzkie).

Ma plany – chce inwestować, stara się o dofinansowanie z PROW do budowy obory wolnostanowiskowej na 70 krów, a obecnie jego stado liczy 42 szt. Chce także zainwestować w robota udojowego.

– Nie wyobrażam sobie tego bez pasz objętościowych doskonałej jakości. Zacząłem się zastanawiać, jak to zrobić, aby z 25 ha zapewnić paszę dla takiego stada, jak uzupełnić płodozmian, żeby oprócz kukurydzy kiszonkowej mieć także więcej paszy objętościowej – snuje plany rolnik. – Niestety, użytkuję zaledwie 3,5 ha podmokłych łąk trwałych. Z jednej strony to za mało, a z drugiej nie jestem w stanie uzyskać z nich takiej paszy, jaką bym chciał dla wysoko wydajnych krów, ewentualnie dla jałowizny. Dlatego zdecydowałem się postawić na międzyplony – wspomina.

Siew bezpośrednio w ściernis...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 13:31