StoryEditor

Rolniku, bądź bezpieczny!

Jak szacuje KRUS, w 18 tysiącach wypadków w ubiegłym roku zginęło aż 69 osób. Warto już teraz zastanowić się, co poprawić w swoim gospodarstwie, żeby uniknąć tragedii.
23.04.2018., 17:04h
Według KRUS tylko w 2017 r. płatnicy zgłosili ponad 18 tysięcy wypadków przy pracy na roli. Spośród nich aż 69 to wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

Gdzie zawodzi ostrożność?


Najczęściej występujące wypadki to te na skutek upadków – 50,2%. W związku z tym warto się zastanowić, jak przed najbardziej intensywnym okresem na gospodarstwie zminimalizować ryzyko tego typu zdarzeń – postawić na odpowiednie obuwie, które nie tylko ochroni stopy, ale nie będzie się ślizgać.

Kolejne pod względem częstości to wypadki spowodowane przez uderzenia lub pochwycenia przez maszyny rolnicze (11,7%). Tutaj powinniśmy skupić się na tym, żeby maszyny były odpowiednio zabezpieczone, co wydaje się być oczywiste, jednak jak wynika z zestawień, na wsi jest często pomijane. Poza tym odzież powinna przylegać do ciała, bo luźne ubrania i ich elementy, jak nogawki czy mankiety, zwiększają ryzyko wciągnięcia przez maszynę. Skoro mowa o odzieży, nie należy bagatelizować tematu rękawic, fartuchów, masek, okularów czy słuchawek ochronnych, a także czapki czy kapelusza, kiedy pracujemy w pełnym słońcu.

Kolejną kategorią wypadków są pogryzienia, uderzenia i przygniecenia przez zwierzęta – 11,2%. I tutaj ostrożność nie wystarczy – kojce, wygrodzenia i balustrady powinny być dokładnie sprawdzane, a furtki i drogi ewakuacji pracownika sprawne.

Według Państwowej Inspekcji Pracy aż połowa wszystkich wypadków rolników ma miejsce w podwórzu i obejściu gospodarstwa. Dlatego warto przed sezonem żniwnym, kiedy nie grożą już nam śnieżyce, wyrównać nawierzchnię na podwórzu, tak, żeby pozbyć się kolein, rowów i dziur. Zabezpieczenie wszystkich otworów w ziemi, drzwi i wrót, bram, nieużywanych narzędzi i maszyn także jest wskazane. Składowanie w obejściu złomu, który czeka na wywóz nie jest dobrym pomysłem.

Ubezpieczenie jest potrzebne!


Jeśli mowa o zabezpieczeniach i ostrożności, musimy pomyśleć o ewentualności, kiedy do wypadku dojdzie. Wtedy na pomoc przychodzi ubezpieczenie, które nie tylko pokryje koszty leczenia i ewentualnej hospitalizacji czy rehabilitacji, ale także może pomóc w utrzymaniu, jeżeli niezdolność do pracy utrzymuje się dłużej.

Praca rolnika jest jedną z najbardziej niebezpiecznych, czego trzeba być świadomym. I chociaż życzymy wszystkim rolnikom zdrowia i bezpiecznej pracy, to wypadki chodzą po ludziach – warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, a często i bliskich, którzy pracują w gospodarstwie. To nie kosztuje wiele, a może uratować zdrowie i życie.

al na podst. KRUS
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:27