StoryEditor

Wybuchowe znalezisko na jednym z mazowieckich pól

23 stycznia 2023 roku dyżurny garwolińskiej komendy otrzymał zgłoszenie, w którym poinformowano o znalezieniu niewybuchu na polu z czasów II wojny światowej. Teren został zabezpieczony. Jak zachować się w przypadku znalezienia pocisku?
25.01.2023., 11:01h

W Parysowie na polu znaleziony został pocisk z czasów pamiętających II wojnę światową. Na miejsce skierowany został policjant do rozeznania pirotechnicznego. Znalezisko zostało zabezpieczone wraz z pobliskim terenem do czasu pojawienia się saperów.

Jak zachować się w przypadku znalezienie pocisku?

  • Jeżeli znajdziemy niewybuch czy niewypał, pod żadnym pozorem nie należy go odkopywać, dotykać ani oglądać, a także nie przenosić w inne miejsce. Nie można go również wrzucać do ognia, stawu, jeziora oraz rowu. Miejsce znalezienia powinno się wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem innych osób, a następnie skontaktować się z odpowiednimi służbami np. policją.
  • W momencie informowania o niebezpiecznym znalezisku trzeba określić jego miejsce odnalezienia, opisać wygląd, gabaryty, ilość, a także podać do siebie numer kontaktowy.
  • Powiadomiona policja, która potwierdzi, z czym mamy do czynienia, powiadomi patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

opr. Bernat Patrycja
źródło i foto: mazowiecka.policja.gov.pl/
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:07