StoryEditor

TIR jechał do cukrowni. Miał na pace za dużo o 3,1 tony buraków...

43,1 tony zamiast dopuszczalnych 40 ważył zatrzymany przez funkcjonariuszy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego na krajowej „dziesiątce” koło Sierpca zestaw przewożący buraki do cukrowni. Przedsiębiorcy grozi mandat w wysokości 7 tys. złotych.
18.11.2022., 14:11h

„Zespołem pojazdów przewożono buraki do cukrowni”

Z uwagi na podejrzenie przekroczenia dopuszczalnego tonażu ciężarówki na krajowej „dziesiątce” koło Sierpca, patrol ITD zatrzymał do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą typu „wanna”.

– Zespołem pojazdów należącym do polskiej firmy przewożono buraki do cukrowni – relacjonuje ITD. – Przypuszczenia inspektorów okazały się uzasadnione – ładunku było za dużo. Zestaw ważył 43,1 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Taki tonaż spowodował również przekroczenia dozwolonych nacisków grupy osi naczepy na drogę o blisko 1 t. 

„Funkcjonariusze zakazali kierowcy dalszej jazdy”

Jak podkreśla Inspekcja, kierowca nie okazał wymaganego zezwolenia na przejazd pojazdu normatywnego po drogach publicznych. 

– Zresztą przewoźnik nie otrzymałby takiego zezwolenia, ponieważ ładunek był podzielny. Oznacza to, że można było załadować mniejszą jego ilość. W tej sytuacji funkcjonariusze zakazali kierowcy dalszej jazdy do momentu przeładowania nadwyżki buraków na inny pojazd. 

Przedsiębiorcy grozi kara w łącznej wysokości 7 tys. zł 

Jakie konsekwencje poniesie zainteresowany? Za stwierdzone naruszenia przepisów zostaną wszczęte postępowania administracyjne z ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy O transporcie publicznym, a przedsiębiorcy grozi kara w łącznej wysokości 7 tys. zł.
– Przewóz zbyt dużej ilości ładunku nie tylko wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale także powoduje szybszą degradację nawierzchni jezdni – powstawanie kolein i spękań. Oprócz tego jest to przejaw nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym – apeluje ITD.
fot.: ITD
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2024 05:36