StoryEditor

Bydło mięsne limousine: dlaczego opłaca się nawet w kryzysie? [Rolnictwo Podkarpacia]

Jak wygląda hodowla bydła limousine na pagórkowatym Podkarpaciu? Czy jest popyt na bydło tej rasy i co wpływa na opłacalność jej utrzymania?
08.06.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Wypas na pagórkowatym terenie
  • Limousine ma więcej plusów
  • Wypas na 130 ha użytków zielonych
  • 170 sztuk bydła na sprzedaż rocznie
  • Sprzedaż obornika

Wypas na pagórkowatym terenie

– Po rozwiązaniu PGR byłem pracownikiem stadniny koni w gospodarstwie, w którym właśnie się znajdujemy. I tak przez 18 lat, aż do 2020 roku, kiedy szef zaproponował mi, abym je od niego wydzierżawił, a następnie częściowo wykupił. Zgodziłem się – mówi Piotr Bukała spod rzeszowskiej Tarnawki, który utrzymuje 280 sztuk bydła ras limousine i charolaise.

W gospodarstwie liczącym obecnie 230 ha wraz z dzierżawami, ponad połowę stanowią trwałe użytki zielone. Na 100 ha rolnik uprawia natomiast pszenicę (plony 5,5 t/ha), pszenżyto (5,5 t/ha), owies (4 t/ha) kukurydzę (50 t zielonki/ha), rośliny pastewne, tj. lucernę i koniczynę oraz trawy na gruntach ornych.

– Gospodarowanie na pagórkowatym terenie nie należy do najłatwiejszych. Mamy też kiepskie, gliniaste gleby. Przeważa IV i V klasa ­– zwraca uwagę hodowca z pow. łańcuckiego. Niemniej, jak skromnie przyznaje, udaje się prowadzić biznes z większymi i mniejszymi sukcesami.

Wizytówka gospodarstwa

Piotr Bukała

Tarnawka, pow. ła...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 13:18