StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2023: Kiedy rolnicy dostaną pieniądze z ARiMR?

ARiMR codziennie informuje o postepach w wypłacaniu rolnikom dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Tymczasem rolnicy informują o pismach z Agencji informujących o przesunięciu terminu wydania decyzji z naliczeniem płatności.
07.06.2024., 14:52h

Od 16 października 2023 roku ARiMR wypłaca rolnikom pieniądzę z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2023 rok. Najpierw do 30 listopada wypłacano zaliczki, a od 1 grudnia płatności końcowe. Za 3 tygodnie mija ustawowy termin wypłacenia rolnikom tych pieniędzy, a - według danych ARiMR na 6 czerwca - nadal ok. 90 tys. wnioskodawców nie otrzymało płatności końcowych.

Zawiadomienia o niezałatwieniu sprawy w terminie

Do Naszej Redakcji spływają informacje od rolników, którzy otrzymują od biur powiatowych ARiMR informacje dotyczące niezałatwienia ich sprawy w terminie. Chodzi konkretnie o rozpatrzenie wniosku o płatności bezpośrednie za 2023 rok i wydanie decyzji z naliczeniem rolnikom należnych pieniędzy z tego tytułu.

- Najpierw dostałem na początku marca pismo z informacją, że moja sprawa została niezałatwiona  w terminie i nowy termin jej załatwienia to 31 maja br. 6 czerwca dostałem pismo z ARiMR datowane na 4 czerwca br. z informacją, że sprawa nie została załatwiona w terminie i nowy termin jej załatwienia to 21 czerwca - informuje p. Andrzej, rolnik z Wielkopolski.

Jak dodaje, wnioskował o ekoschematy i spodziewa się, że to opóźnienie wynika właśnie z kontroli przez Agencję spełnienia wymogów tej płatności.

image

Ekoschematy 2024: hodowcy bydła dostaną dodatkowe dopłaty! Sprawdź warunki!

Dobrostan zwierząt - rolnicy też czekają na decyzję i pieniądze

Na decyzję oraz pieniądze czekają także niektórzy producenci zwierząt. Przypomnijmy, że tu naliczanie i wypłata pieniędzy oficjalnie rozpoczęła się w marcu, ale nie szło to tak sprawnie jak zapowiadano.

- Chciałbym złożyć wniosek o dopłaty za 2024 rok, ale chciałem poczekać na decyzję za 2023 rok żeby sprawdzić, czy to, co wybrałem w ubiegłym roku jest dla mnie opłacalne także w tym roku. Niestety, do dziś nie mam ani decyzji ani pieniędzy. Jak loguję się do aplikacji eWniosekPlus przez ePUAP, to widzę status mojego wniosku to "W obsłudze" - opowiada p. Janusz, producent bydła mięsnego z Mazowsza.

Kiedy ARiMR wypłaci rolnikom pieniądze?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma opóźnienia w rozpatrywaniu i wypłacaniu pieniędzy, ale uspokaja, że do 30 czerwca upora się z tymi zadaniami.

- Termin na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. to 31 maja 2024 r. Rolnicy, dla których decyzje nie zostały wydane w tym czasie, zostaną o tym poinformowani wraz ze wskazaniem nowego terminu. Wypłat pieniędzy z tytułu dopłat za 2023 r. powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 roku - czytamy w komunikacie ARiMR.

A ile pieniędzy wypłacono rolnikom do tej pory?

- Do 6 czerwca 2024 r. dopłaty bezpośrednie za 2023 r. trafiły na konta 1,15 mln rolników. ARiMR stara się wypłacać pieniądze jak najsprawniej. Dotychczas w ramach płatności końcowych dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok przekazała 8,09 mld zł. W tej kwocie jest też 5,47 mld zł wypłacone ubiegającym się o dofinansowanie do ekoschematów powierzchniowych lub dobrostanu zwierząt. Łącznie z zaliczkami z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok do rolników trafiło 17,29 mld zł - informuje Agencja na swojej stronie internetowej.

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 19:26