StoryEditor

Spóźniona zapłata ryczałtowcom. Czy oznacza brak odliczenia VAT?

Nasz Czytelnik kupuje zboża paszowe do produkcji trzody chlewnej. Większość z jego dostawców to podatnicy VAT, cześć z nich to rolnicy ryczałtowi. Niestety ostatnie zapłaty za towar zostały przekazane z opóźnieniem, po dostawie. Czy w takim przypadku może odliczyć VAT?
Roman Włodarz
07.06.2024., 08:30h

Spóźniona zapłata ryczałtowcom

Pytanie Czytelnika: Kupuję zboża paszowe do produkcji trzody chlewnej. Większość moich dostawców to czynni podatnicy VAT, ale ok. 10 dostawców jest rolnikami ryczałtowymi. Ostatnio miałem pewne kłopoty z płynnością finansową i kilku rolnikom ryczałtowym przelałem należności w 16. i w 18. dniu po dostawie. Czy mogę odliczyć VAT w takim przypadku?

Zobacz także: Czy można sprzedać część gospodarstwa i pobierać rentę z KRUS?

Ustawa o VAT wprowadza szczególne warunki rozliczenia VAT z faktur VAT-RR po stronie nabywcy. Zgodnie z art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy, prawo nabywcy do zwiększenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 (zwrot zryczałtowany) o zryczałtowany zwrot podatku w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty pod warunkiem, że zapłata należności za produkty rolne, w tym również kwota zryczałtowanego zwrotu podatku nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia od dnia zakupu.

Od tej zasady jest wyjątek w postaci u...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Roman WłodarzRoman Włodarz
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 12:22