StoryEditor

Certyfikaty węglowe – ile można na nich zarobić za 1 ha w gospodarstwie

Podczas naszego webinaru Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku? Jednym z prelegentów spotkania był Eryk Frontczak z firmy HeavyFinance, który omówił zagadnienie certyfikatów węglowych i jak może wyglądać struktura dodatkowych przychodów dla gospodarstwa o powierzchni 100 ha.
17.04.2024., 08:11h

Eryk Frontczak omówił strukturę dodatkowych przychodów z certyfikatów węglowych na przykładzie gospodarstwa o powierzchni 100 ha.

- Na początek zaznaczmy, że przyłączenie się do programu węglowego jest kompletnie darmowe. Spółka HeavyFinance pokrywa wszelkie koszty związane z monitorowaniem satelitarnym czy badaniem gleby - mówił ekspert.

Ile certyfikatów węglowych generuje 1 ha ziemi?

1 ha ziemi w Polsce ma możliwość wygenerowania od 1,5 do 2 certyfikatów węglowych w ciągu roku. Ilość jest zależna przede wszystkim od struktury gleby.

- Przy założeniu średniej dwóch certyfikatów na 1 ha, przeliczając na 100 ha, można wygenerować 200 certyfikatów węglowych w ciągu roku – mówił Frontczak.

Jaka jest cena certyfikatu węglowego?

- Obecnie cena certyfikatu węglowego kształtuje się na poziomie od 25 do 35 euro. Jest to szeroki rozstrzał, spowodowany tym, że rynek ten jest nieunormowany. Nie ma jednej ogromnej giełdy certyfikatów. Mówimy tutaj o umowach bezpośrednich, to my jako przedstawiciel rozmawiamy z firmami – podkreślał ekspert.

Biorąc pod uwagę średnią cenę 30 euro, gospodarstwo o powierzchni 100 ha może zarobić dodatkowo około 18 tys. zł.

Jednak jak zaznacza Eryk Frontaczak, zyski te w kolejnych latach mają rosnąć.

image
Certyfikaty węglowe, przykład dodatkowych dochodów
FOTO: Heavy Finance

Certyfikaty węglowe od 2020

- Istnieje również możliwość wygenerowania zaległych certyfikatów węglowych, dla gospodarstw które praktyki rolnictwa regeneratywnego stosowały już wcześniej, od roku 2020. W takim przypadku mówimy tutaj o dość istotnym finansowym bonusie – dodaje.

Certyfikaty węglowe w odróżnieniu od np. ekoschematów nie są finansowane z pieniędzy publicznych, a z pieniędzy prywatnych.

Jak działa firma HeavyFinance?

Podczas webinarium ekspert HeavyFinance tak określał zasady działania swojej firmy:

  • Dzięki wysokiej jakości certyfikatów węglowych, sprzedajemy je za najwyższą dostępną rynkową cenę, z korzyścią dla rolnika,
  • Nasze certyfikaty są wysokiej jakości m. in. dzięki bardzo dokładnemu procesowi weryfikacji, opracowanego przez naukowców współpracujących z ONZ,
  • Jesteśmy partnerem uznanej międzynarodowej instytucji Verra, a nasze certyfikaty spełniają ich najwyższe standardy,
  • Posiadamy rozbudowaną sieć nabywców certyfikatów, dzięki czemu możemy je sprzedać od razu po ich wytworzeniu, maksymalizując przy tym zysk gospodarstw.

image

Jak zarobić dodatkowe pieniądze z każdego hektara dzięki certyfikatom? Ekspert pokazuje jak to zrobić! [VIDEO]

Bernat Patrycja

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 05:43