StoryEditor

Grupy producenckie i spółdzielnie jedyną drogą dla rolników? [Rolnictwo Podkarpacia]

– Dzisiaj my, rolnicy, powinniśmy przyspieszyć i łączyć się w organizacje, czy to działające na zasadzie grup producenckich, czy spółdzielni, aby wspólnie działać - mówi prezes Zarządu Spółdzielni Rolników "San" na Podkarpaciu.
06.06.2024., 14:52h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co uprawiają rolnicy na Podkarpaciu?
  • Musimy działać wspólnie
  • Podkarpacka Spółdzielnia Producentów Zbóż i Roślin Oleistych
  • Finansowanie inwestycji

Co uprawiają rolnicy na Podkarpaciu?

– Podkarpackie rolnictwo bardzo się zmieniło w ostatnich latach, zwłaszcza w okolicach dużych miast, wieś przestaje być wsią rolniczą – mówi Jan Bieniasz, prowadzący wraz synem Błażejem prawie 160-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Łąka położonej pod Rzeszowem.

image
Jan Bieniasz 
FOTO: Walerowska, Bieniasz

– Gospodarujemy na terenie, którym kiedyś płynęła prastara rzeka, dlatego nasze ziemie są z jednej strony bardzo urodzajne, zawierają ok. 2% próchnicy, ale także trudne w uprawie. Gleby te sklasyfikowane są jako rędziny i zaliczane są do klasy od IIIa do IVb. Zawierają sporo części ilastych i pyłów, dzięki czemu długo utrzymują wilgoć, ale jak jest mokry rok, tak jak np. miniona jesień, nie byliśmy w stanie wjechać w pole i dobrze ich doprawić do siewu. Dlatego też po raz pierwszy od lat nie zasiałem żadnych ozimin – wyjaśnia Jan Bieniasz.

Wizytówka gospodarstwa

Jan Bieniasz, Błażej Bieniasz

Łąka, pow.rzeszowski

pow. gospodarstwa: 160 ha

Produkcja roślinna: burak cukrowy,...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 17:12