StoryEditor

Energia dla wsi - Kto i na co może dostać pieniądze?

Zielona energia to kierunek, w którym rozwija się polska wieś. Ministerstwo Rolnictwa, a także Ministerstwo Klimatu, aby wspierać ten rozwój, ogłosiły program „Energia dla wsi”. Jak się okazało, zainteresowanie jest tak duże, że zdecydowano o powiększeniu puli finansowej. Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie na energię dla wsi!
01.09.2023., 13:09h
Program “Energia dla wsi” został zainaugurowany w styczniu 2023 przez minister klimatu Annę Moskwę oraz ówczesnego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Jego celem jest promocja odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich oraz zachęcanie rolników i mieszkańców wsi, by inwestowali w tego typu instalacje. Program oferuje zainteresowanym wsparcie finansowe w formie dopłat i pożyczek, ale politycy zapowiedzieli, że w ramach “Energii dla wsi” dojdzie także do uproszczenia procedur, związanych z powstawaniem odnawialnych źródeł energii. 

Kto i na co może dostać pieniądze z “Energii dla wsi”? 

W ramach programu “Energia dla wsi” o wsparcie mogą ubiegać się: 
  • rolnicy,
  • spółdzielnie energetyczne i jej członkowie będący przedsiębiorcami,
  • powstające spółdzielnie energetyczne. 
Podmioty mogą składać wnioski o dotacje lub pożyczki na wybudowanie na terenach wiejskich jednej z następujących instalacji: 
  • instalacji fotowoltaicznej,
  • biogazowni,
  • wiatraków,
  • małej elektrowni wodnej. 

Jakie dofinansowanie można dostać? 

Dotacje na biogazownie i małe elektrownie wodne mogą pokryć do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota wsparcia nie może być wyższa niż 20 mln zł. Z kolei pożyczka może pokryć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Suma wsparcia nie może wynosić więcej niż 25 mln zł. 

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 11:04