StoryEditor

Co się zmieni w normach GAEC i Planie Strategicznym na korzyść rolników?

Podczas webinarium na temat aktualnego naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie i ekoschematy, które odbyło się 10 kwietnia nasz ekspert Grzegorz Ignaczewski w prezentacji pt.: Finanse w gospodarstwie – pomysły na trudne czasy mówił, o korzystnych zmianach dla rolników w Planie Strategicznym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
17.04.2024., 09:31h

Zmiany w normach warunkowości (GAEC)

- Wiemy, że KE ugięła się pod naciskiem protestów rolników i będziemy mieli zmiany w zakresie warunkowości. Szczególnie ważne są zmiany w zakresie trzech norm ograniczają możliwości planowania produkcji w gospodarstwie, ale możliwości wykorzystania pełnego potencjału – tłumaczył Grzegorz Ignaczewski.

image

Jak zabezpieczyć swoje plony i dochody w gospodarstwie w 2024 roku? Ekspert podpowiada rolnikom plan działania

  • GAEC 8: obowiązek zachowania istniejących elementów krajobrazu na swoich gruntach, zniesienie obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane (dobrowolny ekoschemat).

- Już 15 marca Komisja Europejska dała wyraźny sygnał, że na 2024 r. będzie odstępstwo pozwalające wypełnić te wymagania wynikające z posiadania obszarów nieprodukcyjnych innymi metodami – mówił Grzegorz Ignaczewski. Komisja idzie również o krok dalej i jest możliwość, żeby w ogóle zrezygnować w całej perspektywie z obowiązku ugorowania gruntów, zastępując obowiązkowe ugorowanie dobrowolnym ekoschematem. Ministerstwo Rolnictwa wydało komunikat, w którym informuje rolników, że taki dobrowolny ekoschemat dotyczący ugorowania gruntów będzie również  w 2024 r. W związku z czym GAEC 8 będzie mocno złagodzony – podkreślił ekspert.  

  • GAEC 7: będzie można spełnić tę normę decydując się na rotację lub dywersyfikację upraw, w zależności od warunków,
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 12:26