StoryEditor

Geotagowanie zdjęcia – KE zwolni z tego obowiązku?

Została opublikowana przez Komisję Europejską propozycja zwolnienia państw członkowskich z obowiązku stosowania geotagowanych zdjęć. Jak zatem będą zbierane dane potrzebne do wypłaty płatności bezpośrednich?
19.06.2024., 10:41h

W czwartek 11 czerwca br. został opublikowany projekt regulacji, który ma ułatwić wrażanie WPR. Ma być on omawiany z państwami członkowskimi UE oraz w ramach publicznych konsultacji do 9 lipca.

Zobacz także: Dopłaty bezpośrednie 2024: 310 tys. rolników skorzysta z Płatności dla małych gospodarstw. Jakie stawki?

Płatności bezpośrednie, a zdjęcia geotagowane

Komisja Europejska ma w planach złagodzenie wymagań, które dotyczą stosowania zdjęć geotagowanych do oceny, czy dane gospodarstwo spełnia odpowiednie wymagania do wypłaty płatności bezpośrednich.

Wydane w 2022 roku rozporządzenie, zobowiązywało państwa członkowie do tego, aby 70% monitorowania działalności rolniczej do 2027 roku, odbywało się z wykorzystaniem zdjęć geotagowanych. Ma to być zatem krok ku modernizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Mobilne systemy zbierania danych do płatności bezpośrednich

Nowa propozycja zakłada, że zdjęcia geotagowane nie powinny być traktowane jako priorytet, a państwa członkowskie we własnym zakresie powinny opracować mobilne systemy do zbierania danych.

- Doświadczenie zebrane w pierwszym roku wdrażania systemu monitorowania terenu i trudności, które sygnalizowała społeczność rolnicza pokazują, że państwa członkowskie potrzebują większej elastyczności w wykorzystywaniu i przetwarzaniu geotagowanych zdjęć - napisano w dokumencie Komisji Europejskiej.

image

Premia dla młodego rolnika 2024 - co się zmienia? Ekonomika dla rolnika odc. 1 [VIDEO PODCAST]

Nadmierna biurokracja

Zmiana ta ma być odpowiedzią Komisji na skargi rolników, którzy już od dawna mówią o nadmiernej biurokracji. Co przypomnijmy, było także tematem ostatnich rolniczych protestów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

 

Bernat Patrycja

Źródło: euractiv

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 21:20