StoryEditor

Płatność dla małych gospodarstw 2024: Wiadomo ilu rolników skorzysta z dopłat - są zmiany w planie finansowym!

Jak już informowaliśmy kilka dni temu, rząd proponuje wprowadzenie płatność dla małych gospodarstw. To oferta skierowana dla tych rolników z mniejszych gospodarstw, którzy często nie mają technicznych możliwości skorzystania z płatności w ramach ekoschematów. Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczacych tych dopłat w 2024 roku!
14.04.2024., 20:20h

Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pozytywnie zaopiniował zmianę dotyczącą płatność dla małych gospodarstw.

Jakie zmiany w płatnościach dla małych gospodarstw?

Zmiana ma na celu wdrożenie płatności dla małych gospodarstw, na lata 2024-2027 z uwzględnieniem następujących założeń:

  • płatność będzie przyznawana rolnikom spełniającym warunki do przyznania podstawowego wsparcia dochodów;
  • płatność będzie skierowana do gospodarstw o powierzchni od 1 ha do 5 ha z zastosowaniem stawki ryczałtowej w wysokości 225 EUR/ha;
  • rolnik korzystający z płatności dla małych gospodarstw będzie mógł ubiegać się również o przejściowe wsparcie krajowe.

- Wdrożenie płatności dla małych gospodarstw stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez rolników i organizacje rolnicze. O utrzymanie tej płatności wnioskowała m.in. Podkarpacka Izba Rolnicza (pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych). We wniosku podkreślono m.in., że rolnicy z mniejszych gospodarstw często nie mają technicznych możliwości skorzystania z płatności w ramach ekoschematów. W konsekwencji takie gospodarstwa otrzymują wsparcie w niższej wysokości - uzasadnił swoją decyzję Komitet Monitorujący PS WPR.

image

Konkurs! Wygraj bezpłatną pomoc przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie

Ilu rolników skorzysta z dopłat dla małych gospodarstw?

Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w kampanii 2023 r. o płatność dla małych gospodarstw ubiegało się ok. 196 tys. rolników na łączną powierzchni ok. 525 tys. ha.

Ostateczne dane dotyczące liczby beneficjentów i kwalifikującej się powierzchni za 2023 r. będą znane po 30 czerwca 2024 r.

image

Normy GAEC, dopłaty bezpośrednie i ekoschematy w 2024 roku. Ekspertka wylicza ważne dla rolników zmiany [VIDEO]

Efekt wprowadzenia płatności dla małych gospodarstw

Proponowana zmiana wejdzie w życie następnego dnia po dacie powiadomienia o decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej wniosek o zmianę Planu Strategicznego WPR. Umożliwi ona rolnikom posiadającym gospodarstwo o powierzchni do 5 ha ubieganie się o przyznanie, w kampaniach 2024-2027, płatności dla małych gospodarstw, która zastąpi pozostałe rodzaje płatności bezpośrednich.

Wysokość stawki tej płatności będzie wyższa od sumy stawek dwóch podstawowych płatności, czyli Podstawowego wsparcia dochodów i Uzupełniającego redystrybucyjnego wsparcia dochodów.

image

Jak zdobyć dodatkowe finanse w gospodarstwie w 2024 roku? Są ciekawe możliwości! [VIDEO]

Skąd pieniądze na dopłaty dla małych gospodarstw?

Wdrożenie płatności dla małych gospodarstw na lata 2024-2027 będzie wiązało się z następującymi zmianami w planie finansowym:

  • wydzieleniem na powyższe płatność środków z koperty przeznaczonej na płatności bezpośrednie w wysokości ok. 184,6 mln EUR/rok. Kwota została ustalona przy założeniu, że wsparciem objęte zostanie 50% powierzchni gospodarstw posiadających do 5 ha użytków rolnych;
  • odpowiednim pomniejszeniem środków na: Podstawowe wsparcie dochodów (o ok. 151,4 mln EUR/rok), Uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów (o ok. 32,4 mln EUR/rok) oraz Uzupełniające wsparcie dochodów dla młodych rolników (o ok. 0,8 mln EUR/rok).

image

Nie tylko dopłaty do zbóż, ale nowe pożyczki i szacowanie strat suszowych po nowemu. Co jeszcze rząd szykuje dla rolników?

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 11:44