StoryEditor

Komisarz Wojciechowski broni swoich propozycji zmian w WPR w Parlamencie Europejskim

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski bronił propozycji dostosowań podstawowych aktów prawnych Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Rolnicy pilnie potrzebują większej elastyczności i zachęt zamiast zbyt sztywnego prawa regulacyjnego, stwierdził szef rolnictwa w Brukseli po wtorkowym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa.
30.03.2024., 07:40h

Zobacz też: Rolnicy od 4 kwietnia zmieniają formę protestów. Co na to minister Siekierski?

W odpowiedzi na plany znacznego usunięcia obowiązku wycofania z eksploatacji normy GAEC 8, krytykowanych przez stowarzyszenia ekologiczne i część Komisji Ochrony Środowiska w Parlamencie Europejskim, Komisarz odpowiedział, że zamiast tego państwa członkowskie będą zobowiązane do zaoferowania rolnikom odpowiedniego rozporządzenia ekologicznego.

Wojciechowski: Przymyus prawie nigdy nie przynosi skutku

Komisarz ds. rolnictwa ma nawet nadzieję, że takie zachęty mogłyby potencjalnie pozwolić rolnikom na odłożenie większej ilości gruntów niż obecnie. Z drugiej strony, jak wyjaśnił polityk, przymus prawie nigdy nie przynosi skutku.

Po tym, jak ministrowie rolnictwa UE jednomyślnie zagłosowali za przyspieszoną procedurą przyjmowania planów zmian, piłka jest teraz po stronie Parlamentu Europejskiego. Wojciechowski widzi tu szerokie poparcie przynajmniej wśród polityków rolnych i ma na to nadzieję również podczas sesji plenarnej.

image

Dialog czy Dyktat? Spotkanie rolników z Wojewodą Zachodniopomorskim

Brak cen minimalnych

Kiedy zapytano Wojciechowskiego o nieoficjalny dokument Komisji dotyczący zwalczania nieuczciwych praktyk handlowych, promował on w nim proponowane obserwatoria. Celem jest zwiększenie przejrzystości kosztów i marż w sieci poprzez publikację danych i wymianę informacji. Komisarz zdecydowanie sprzeciwił się cenom minimalnym na produkty rolne, których żądali niektórzy rolnicy demonstrujący w Brukseli.

AgraEurope

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 21:44