StoryEditor

Pomocnik rolnika z Ukrainy: wydłużenie okresu legalnego pobytu w Polsce

  KRUS podał, że w związku ze zmianą przepisów pracownicy z Ukrainy mogą dłużej legalnie przebywać w Polsce, ale trzeba pamiętać również o ubezpieczeniu i zasadach wyjazdów z Polski!
29.06.2023., 11:06h

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku wojną okres legalnego pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski został wydłużony do 4 marca 2024 r.

- Oznacza to, że pomocnicy rolnika, będący obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. i których pobyt w Polsce będzie w dalszym ciągu legalny, mogą do 4 marca 2024 r. świadczyć pomoc w gospodarstwie rolnika w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach, z czym wiąże się obowiązek podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu – przypomina KRUS.

Warto pamiętać, że każdorazowy wyjazd dłuższy niż 30 dni obywatela Ukrainy z Polski, a także korzystanie przez obywatela Ukrainy z ochrony czasowej na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy pozbawia go uprawnienia legalnego pobytu na terytorium Polski.

dkol na podst. KRUS

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:54