StoryEditor

Protest rolników, pokłosiem najpilniejszych problemów: Wielkopolskie Forum Rolników w Opatówku. Są ważne informacje!

Kilkudziesięciu przedstawicieli instytucji i firm z otoczenia rolnictwa oraz kilkuset rolników zawitało dziś do Opatówka k. Kalisza na inaugurację Wielkopolskich Forów Rolniczych organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Patronat medialny nad cyklem spotkań, które zakończą się 6. marca br. objęły m. in. redakcje: top agrar Polska i Tygodnik Poradnik Rolniczy.
29.01.2024., 13:20h

Zgromadzonych licznie gości w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Opatówku powitał prezes WIR Mieczysław Łuczak, który podkreślił, że tradycja tych spotkań ma już 17 lat, a od początku wspiera je wielu branżowych partnerów, którzy dzielą się z rolnikami swoją wiedzą i przekazują najważniejsze informacje potrzebne do codziennego prowadzenia gospodarstwa. Jak podkreślał prezes WIR, jest to szczególnie ważne w świecie, w którym zachodzi tak wiele i tak dużych zmian.

image

Uczestnicy inauguracji Wielkopolskiego Forum Rolniczego w Opatówku.

FOTO: Czekała

- Rozmawiamy podczas naszych Forów zarówno o sprawach krajowych i europejskich ważnych dla rolników, ale i o sprawach lokalnych na szczeblu województwa i powiatu. Tu w powiecie kaliskim i pleszewskim bardzo ważne są sprawy gospodarowania wodą, ponieważ mierzymy się od wielu lat z cykliczną suszą – wskazywał Mieczysław Łuczak.

image

Prezes WIR Mieczysław Łuczak podczas inauguracji Wielkopolskiego Forum Rolniczego w Opatówku.

FOTO: Czekała

Siekierski: Komisja Europejska zorientowała się, że popełniła błędy

Patronat nad Wielkopolskimi Forami Rolniczymi objęli m. in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. Ten ostatni połączył się telefonicznie z uczestnikami spotkania za pośrednictwem prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza, który miał swoje wystąpienie podczas tej inauguracji.

- Obserwujemy sytuację, w której Komisja Europejska zorientowała się, że popełniła błędy, m. in. w ekoschematach. Protesty rolników w Polsce i w całej Europie są na to dowodem. Wspólna Polityka Rolna na lata 2023- 2027 była opracowywana, gdy jeszcze nie było chociażby wojny w Ukrainie, która w rolnictwie zmieniła bardzo wiele. Teraz KE dostrzegła potrzebę dokonania zmian i ostatnia deklaracja szefowej KE Ursuli von der Leyen jest tego dowodem. Mamy też zgodę na bezpośrednie rozmowy polsko – ukraińskie, aby wewnętrznie próbować rozwiązać te problemy wzajemnego handlu między naszymi krajami. To są dobre sygnały dla polskich rolników - ocenił minister Siekierski podczas telefonicznego połączenia z uczestnikami spotkania.

Szef MRiRW podziękował też organizatorom spotkań w Wielkopolsce, które ocenił jako ważne i potrzebne. Zadeklarował również, że zamierza informować na bieżąco o kolejnych ważnych decyzjach w rolnictwie.

Szmulewicz: Potrzebujemy zmian w 3 obszarach rolnictwa

Na inauguracji Wielkopolskich Forów Rolniczych w Opatówku pojawił się także szef Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

image

Prezes WIR Mieczysław Łuczak i prezes KRIR Wiktor Szmulewicz

FOTO: Bartłomiej Czekała

– Jest ciężko i lekko nie będzie – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie Wiktor Szmulewicz – Mamy wojnę za naszymi granicami, mamy kryzys ekonomiczny i nowy Zielony Ład, który wywołał rolnicze protesty w całej Europie, w tym w Polsce. To wszystko może doprowadzić do gigantycznego kryzysu w rolnictwie i upadku wielu gospodarstw rolnych. Protestem w dniu 24.01. pokazaliśmy, że jesteśmy jedną siłą rolniczą w Europie – mówił szef KRIR.

image

Wiktor Szmulewicz podczas inauguracji Wielkopolskiego Forum Rolniczego w Opatówku.

FOTO: Czekała

Jego zdaniem wszystkich rolników łączą 3 sprawy:

  • import towarów rolnych z Ukrainy,
  • konieczność weryfikacji i przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej i usunięcie bzdurnych przepisów, jak sztywne terminy kalendarzowe na wysiew nawozów, itp.
  • potrzeba zmian w Zielonym Ładzie, m. in.ekoschematy do przejrzenia,

Przepióra: W 2023 roku nastąpił drastyczny spadek opłacalności produkcji rolnej

– Rok 2023 rok był szczególny, ponieważ przyniósł wiele turbulencji. Jak wynika z naszych kalkulacji, w 2023 roku jedyną rośliną, której produkcja była opłacalna były buraki cukrowe. Ale wiemy, co się dzieje z importem cukru z Ukrainy i z planami zwiększenia zasiewów buraków cukrowych w 2024 roku o 100%. Więc to się może bardzo szybko zmienić. Ale skala tych strat produkcyjnych powoduje, że nastąpił wyraźny spadek opłacalności produkcji w rolnictwie. I to mimo licznych dopłat krajowych i unijnych w związku z kryzysem na rynku. Zobaczmy jak spadły ceny skupu i jak wzrosły koszty produkcji. Koszty produkcji gdy rosną to zazwyczaj już nie spadają. I tak było w 2023 roku – mówił Andrzej Przepióra, ekspert WIR.

Jak dodał, rok temu podczas spotkań w Wielkopolsce zachęcali rolników do korzystania z ekoschematów, ale zaledwie 30% rolników zdecydowało się z nich skorzystać. Dziś natomiast widać jak wiele jest z nimi problemów i nadal nie wiadomo kiedy i w jakiej wysokości będą wypłacone.

image

Ekspert WIR Andrzej Przepióra podczas inauguracji Wielkopolskiego Forum Rolniczego w Opatówku.

FOTO: Czekała

- Kończy się roczna derogacja od norm GAEC 7 i 8, a planowana jest zmiana w normie GAEC 6. To są też główne przyczyny protestów rolników w Polsce i w Europie – mówił Andrzej Przepióra.

W jego ocenie zmiany zaszły także na innych rynkach rolnych. W chowie świń mamy już ok. 50% rynku krajowego zapełnionego tuczem kontraktowym. Z kolei ceny mleka ustabilizowały się na poziomie nieco powyżej 2 zł za litr, ale to poziom bardzo niski dla rolników i na granicy opłacalności. – Napływ ziarna zbóż, kukurydzy i nasion rzepaku będzie powodował dalszą destabilizację rynków rolnych w Polsce i w Europie – prognozuje ekspert WIR.

Sobczak: Pierwsze przelewy z ekoschematów na początku marca

Swoją prezentację podczas inauguracji Wielkpolskiego Forum Rolniczego w Opatówku miał także Rafał Sobczak, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. 

 - ARiMR obsługuje płatności bezpośrednie na lata 2023 – 2027, Program Krajowego Planu Strategicznego 2023 – 2027, Krajowy Plan Odbudowy i wsparcie krajowe. W 2023 roku było tych wniosków bardzo wiele do obsługi, co powodowało pewne opóźnienia i zmiany terminów naborów. Dodatkowo mieliśmy problemy z aplikacją, co doprowadziło do drastycznej decyzji o zmianie firmy informatycznej, która go obsługiwała – mówił Rafał Sobczak.

image

Rafał Sobczak z WOR ARiMR podczas inauguracji Wielkopolskiego Forum Rolniczego w Opatówku.

FOTO: Czekała

Zapowiedział, że w tej chwili MRiRW analizuje wszystkie dane dotyczące liczby hektarów objętych ekoschematami i zapadnie wkrótce decyzja o stawkach.

 Będziemy mogli więc w lutym wydawać pierwsze decyzje i na początku marca powinny do rolników iść pierwsze przelewy. Decyzje o przyznaniu dopłat i ekoschematów musimy wydać do końca maja, a przelewy muszą być zrealizowane do końca czerwca br. – mówił przedstawiciel wielkopolskiej ARiMR.

Pomoc suszowa 2023: Będą zmiany ważne dla rolników!

Rafał Sobczak wspomniał także o przygotowywanym przeez MRiRW oraz ARiMR naborze wniosków o przyznanie rolnikom pomocy suszowej za 2023 rok. Jego zdaniem prace są już na ukończeniu, a w zasadach przyznawania pomocy suszowej będą korzystne dla rolników zmiany.

- Wychodząc naprzeciw licznym głosom rolników wyłączone zostaną straty w uprawach od strat w produkcji zwierzęcej i w całym gospodarstwie. To oznacza, że rolnicy, którzy mieli straty w uprawach powyżej 30%, ale razem z produkcją zwierzęcą w całym gospodarstwie mieli poniżej 30%, będą się kwalifikowali do otrzymania tej pomocy – mówił Rafał Sobczak z wielkopolskiej ARiMR.

Nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej ma zostać ogłoszony już niebawem.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:48