StoryEditor

Ubezpieczenie upraw: skutki mrozów będą widoczne już niedługo

Ubezpieczenia upraw zwłaszcza wysokonakładowych stają się kluczowym elementem zarządzania i bezpieczeństwa finansowego gospodarstw. Najbliższe dni odsłonią skutki krótkich mrozów styczniowych. Wydaje się, że do wiosny jeszcze daleko, ale już trzeba otworzyć nowy sezon ubezpieczenia upraw.
dr hab. Marietta Janowicz-Lomott
prof. Szkoły Głównej Handlowej
28.01.2024., 07:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Najbliższe dni i tygodnie pokażą, co z oziminami
  • Słabe hartowanie – wysokie ryzyko wymarznięcia
  • Powstałe szkody po zimie
  • Kukurydza: konsekwencje przymrozków
  • Ryzyko przymrozków wiosennych
  • Analiza potrzeb rolnika
  • Susza – gdy wystąpi, szkody są ogromne

Umowy ubezpieczenia upraw ozimych zawarte w poprzednim roku w większości rozwiązań pakietowych zawierały pokrycie szkód spowodowanych skutkami złego przezimowania. Dlatego kolejny sezon rozpocznie się od oceny stanu upraw po zimie i ewentualnego zgłoszenia szkód. Sezon na ubezpieczenia wiosenne to nowe wyzwania i budowanie nowej strategii zarządzania ryzykiem. Należy zdefiniować potrzeby w gospodarstwie w tym zakresie i jakie rozwiązania przygotowały zakłady ubezpieczeń. Długo oczekiwane przez praktyków ubezpieczenie od skutków suszy czy przymrozków wiosennych w owocach może być nadal rozwiązaniem niedostępnym.

Najbliższe dni i tygodnie pokażą, co z oziminami

Ocieplający się klimat wpływa na narażenie upraw na ryzyko ujemnych skutków przezimowania. Jest to związane z występowaniem zim bezśnieżnych lub z niewielką pokrywą śniegową. Przy braku zahartowania i krótkotrwałych, silnych mrozach rośliny mogą ulec zniszczeniu. Zgodnie z zapisami prawnymi zakres uszkodzeń związanych ze skutkami złego przezimowania jest dużo szerszy. Są to szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmaleniem lub wysadzeniem roślin, mające miejsce od 1 grudnia do 30 kwietnia.

image

Topniejący lód i śnieg na zamarzniętym polu stanowią zagrożenie wygnicia ozimin w zalewiskach.

FOTO: Sierszeńska

Zatem przyczyna szkody może być związana zarówno z ujemnymi temperaturami, wodą pochodzącą z topniejącego śniegu, zbyt ciepłą ziemią i pokrywą śnieżną, czy w końcu z wiatrem i brakiem okrywy śnieżnej. Zjawiska te powodują całkowite lub częściowe zniszczenia roślin oraz utratę plonów.Mimo zmian klimatu i ocieplenia nie możemy wykluczyć ryzyka uszkodzeń mrozowych. Przykładem z tego roku jest kilka dni z silnym mrozem w styczniu. Na ocenę skutków tych mrozów trzeba jeszcze zaczekać.

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
dr hab. Marietta Janowicz-Lomott <br/>prof. Szkoły Głównej Handlowejdr hab. Marietta Janowicz-Lomott
prof. Szkoły Głównej Handlowej
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 16:46