StoryEditor

RHD: Jakie wsparcie może otrzymać rolnik na małe i duże przetwórstwo

Zarówno dla firm zajmujących się już przetwórstwem produktów rolnych, jak i dla rolników, którzy rozważają możliwość przetwarzania własnych surowców, otwiera się sporo możliwości pozyskiwania wsparcia na takie inwestycje.
25.10.2022., 12:10h

Do 18 listopada (albo do wyczerpania budżetu) zaplanowano pierwsze nabory wniosków o pomoc dla przetwórstwa rolno-spożywczego, ogłoszone nieco niespodziewanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która obsługuje tę pomoc, przyjmuje aktualnie wnioski w ramach dwóch działań KPO:

  • Działanie 1. Wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na wykonywanie działalności w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa, lub akwakultury,
  • Działanie 3. Wsparcie w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych oraz rybołówstwa, lub akwakultury.

Pierwsze z nich przeznaczone jest dla firm, które już działają na rynku i prowadzą działalność w zakresie przetwórstwa, drugie kierowane jest do rolników, którzy zamierzają dopiero takową działalność podjąć – czy to w zakresie RHD, MOL, czy sprzedaży bezpośredniej.

Maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 15 mln złotych

W ramach pierwszego z działań KPO maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 15 mln złotych, o ile o pomoc ubiega się firma mająca status średnieg...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 12:57