StoryEditor

Rodzinna "Winnica widokowa" jak w Toskanii! [Rolnictwo Podkarpacia]

W 2013 roku Stanisławczykowie posadzili pierwsze winorośle, teraz na 4 ha rośnie ich ok. 20 tysięcy. Rodzinna "Winnica widokowa" to piękne miejsce. Jak się rozwijała?
11.06.2024., 10:05h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Winnica jak w Toskanii
  • Mała Italia na Podkarpaciu
  • Odmiany odporne na choroby i mrozy
  • Naturalne sposoby uprawy
  • Wina z sercem

Winnica jak w Toskanii

– Winnica pojawiła się trochę przypadkiem – szukaliśmy z żoną spokojnego miejsca, z dala od zgiełku. Nasze miejsce na ziemi znaleźliśmy tutaj – na wzgórzu w Komborni, w sercu Podkarpacia. Okazało się, że świetny czas nasłonecznienia, sprzyjające nachylenie i gleba to wręcz idealne warunki do uprawy winorośli – wspomina Krzysztof Stanisławczyk.

image
Nazwa winnicy wzięła się od zapierającego dech w piersiach widoku, który można podziwiać na tarasie widokowym przy lampce lokalnego wina. Jedna roślina to potencjalnie jedna butelka wina.
FOTO: Sierszeńska, Walerowska

Mała Italia na Podkarpaciu

I tak oto w 2013 roku posadzili pierwsze sadzonki, które 10 lat później zajęły już 4 hektary powierzchni ich wzgórza, które rozpościera się na wysokości 470 m n.p.m. W winnicy uprawiają odmiany Chardonnay, Solaris, Rondo, Regent, Muscaris, Souvignier Gris, Cabernet Cortis.

– Każda roślina to potencjalnie...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 22:33