StoryEditor

Umorzenie czynszów dzierżawnych z KOWR. Rolnicy i Izby Rolnicze złóżcie wnioski, bo są postępy w tej sprawie!

Ostatnio informowaliśmy o tym, że rolnicy z Dolnego Śląska stworzyli wzór wniosku i apelują do KOWR OT we Wrocławiu o umorzenie czynszów dzierżawnych lub przyjęcie w zamian pszenicy. Są postępy w tej sprawie. Zobacz szczegóły!

Do rolników trafiają pisma z wezwaniem do zapłaty czynszów dzierżawnych dla KOWR za użytkowane grunty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest on naliczany w decytonach pszenicy w średniej cenie z ostatnich 11 kwartałów. Jak wiadomo, tylko ostatnie 3 kwartały oznaczały niskie ceny pszenicy, więc czynsze są naprawdę wysokie. Z wyliczeń GUS wynika, że jest to 117 zł/dt, jednak warto zaznaczyć, że obecna cena rynkowa wynosi około 70-80 zł/dt.

Rolnicy z okręgu dolnośląskiego po otrzymaniu wezwań do zapłaty wysokich czynszów dzierżawnych z KOWR postanowili napisać wniosek do OT KOWR we Wrocławiu z prośbą umorzenie czynszu albo o wskazanie magazynu, gdzie można przywieźć pszenicę w zamian za zapłatę czynszu, ze względu na trudną sytuację ekonomiczną gospodarstw.

image

KOWR wzywa rolników do zapłaty dzierżaw. Rolnicy: Umorzenie czynszu albo przywieziemy pszenicę [WZÓR WNIOSKU do KOWR]

Podjęto uchwałę i skierowano pismo do Dyrektora Generalnego KOWR

Jak poinformował naszą redakcję Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ Solidarności RI, Rada Społeczna przy oddziale terenowym KOWR we Wrocławiu popiera postulaty rolników i podjęła uchwałę zgodną z apelem rolników i skierowano oficjalne pismo do Dyrektora OT KOWR we Wrocławiu odnośnie tego tematu. Jednak Dyrektor KOWR powiedział, że nie ma w tym zakresie kompetencji, więc przesłał pismo do centrali KOWR i Dyrektora Generalnego, który ma podjąć decyzję dot. czynszów dzierżawnych.

RS Społeczna KOWR oraz rolnicy apelują do rolników z całej Polski aby wysyłali wnioski również do swoich oddziałów terenowych KOWR. Rolnicy apelują o umorzenie czynszów dzierżawnych, albo żeby czynsz rolnicy mogli zapłacić nie pieniężnie, ale towarem (pszenicą).

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 04:41