StoryEditor

Dopłaty do zboża w pigułce: wnioski, terminy, kwoty, zasady

Do rolników ma trafić w tym roku historyczna – jak podkreśla minister Telus – pomoc finansowa z budżetu krajowego i unijnego, w łącznej kwocie 15 mld zł. Ruszyły dopłaty do zboża. Rolnicy obawiają się, czy wszyscy otrzymają wsparcie i o to, kiedy mogą liczyć na te pieniądze.
29.06.2023., 14:06h

Ceny zbóż 2023

Kończący się rok gospodarczy 2022/2023 rolnicy zapamiętają na długo, głównie za sprawą zawirowań na krajowym rynku zbóż. Od października 2022 r. krajowe ceny skupu zbóż, kukurydzy i rzepaku systematycznie spadały i często były niższe od notowań na paryskiej giełdzie Matif. Przyczyn takiego stanu rzeczy było wiele i pisaliśmy o nich wielokrotnie, zarówno na łamach miesięcznika, jak i na naszym portalu. Po fali protestów w kwietniu rząd uruchomił dopłaty do skupu, które po kilku tygodniach z powodu spadku cen musiał poprawić i skorygować w górę.

W drugiej połowie czerwca w notowaniach giełdowych pokazały się wzrosty. Jednym z ważniejszych powodów drożenia ziarna jest korekta zbiorów z powodu suszy. Brak opadów uderza nie tylko w nasz kraj, ale także w Europę Zachodnią i inne regiony świata.

Zamieszanie z dopłatami do zboża

Tylko spontanicznymi reakcjami na dynamiczną sytuację rynkową można wytłumaczyć decyzje rządu i resortu rolnictwa o kolejnych formach nadzwyczajnego wsparcia rolników w związku ze skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Chodzi tu o dopłaty do zbóż, kukurydzy i rzepaku, bo jest to is...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 23:56