StoryEditor

Zamrożenie cen energii. Rolniku, złóż oświadczenie do dystrybutora!

Ustawa o zamrożeniu cen energii elektrycznej weszła w życie. Aby z niej skorzystać, należy złożyć oświadczenie do swojego dystrybutora. Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie, jakie limity obowiązują w tym roku?
15.01.2024., 12:53h

Jedną z pierwszych decyzji nowego parlamentu po wyborach było uchwalenie jeszcze w grudniu ustawy o wsparciu odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Jej celem było przedłużenie o kolejne 6 miesięcy rozwiązań, które uchroniły odbiorców energii przed podwyżkami. A te zdaniem rządu byłby nieuchronne. Brak wprowadzenia takich rozwiązań spowodowałby wzrosty rachunków dla odbiorców, które mogłyby wynosić nawet 50%, 70% czy w skrajnych przypadkach ponad 100%.

Zobacz także: Dopłaty do wymiany dachów z azbestu – ilu rolników dostanie dofinansowanie?

Ceny surowców energetycznych na świecie - jaka sytuacja na rynku?

Wprawdzie ceny surowców energetycznych na świecie w 2023 r. spadały, ale na finalną cenę płaconą przed odbiorcę wpływa to istotnym opóźnieniem, m.in. ze względu na wysoki poziom zapasów zgromadzonych przez źródła wytwarzania oraz równoległy wzrost kosztów wydobycia w polskim górnictwie. Istotne są również wciąż wysokie ceny uprawnień do emisji CO2. Dodatkowo Polska w dalszym ciągu pozostaje uzależniona od importu paliw z zagranicy (przede wszystkim gazu), co zwiększa ekspozycje na wahania cen na rynkach światowych oraz ogranicza bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw

Uchwalone przepisy zakładają przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto, ale maksymalnie do:

  • 1,5 MWh dla gospodarstw domowych,
  • 2 MWh dla prowadzących, w dniu wejścia w życie ustawy, gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej oraz w przypadku odbiorcy uprawnionego posiadającego, w dniu wejścia w życie ustawy, Kartę Dużej Rodziny.

Te limity są obniżone o połowę w porównaniu z rokiem 2023, ze względu na to, że zamrożenie cen będzie obowiązywało przez pół roku, a nie 12 miesięcy. Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cenę maksymalną.

Nie wiadomo, jakie będą obowiązywać ceny energii elektrycznej na kolejne półrocze 2024 r. a więc już po wiosennych wyborach samorządowych i europejskich.

Jakie oświadczenia należy złożyć?

W 2023 r. gospodarstwa domowe mieszczące się w limicie nie musiały składać żadnych oświadczeń i wniosków. Konieczność ta pojawiła się dopiero w momencie, gdy przysługiwała możliwość zwiększenia limitu. A tak było w przypadku rolników. Potrzebne było do specjalne oświadczenie o spełnieniu warunków określonych w ustawie. Wzory takich oświadczeń udostępniali na swoich stronach dostawcy energii. Rolnicy musieli dołączyć do takiego wniosku kopię decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej.

image

Jakie sankcje dla rolnika za brak realizacji praktyk z ekoschematów? MRiRW wyjaśnia

Rolnik, który do końca czerwca 2023 r. złożył oświadczenie, że jest uprawniony do pozyskania wyższych limitów zamrażających ceny, nie musi nic robić. Jego limity zostaną automatycznie przedłużone na kolejne półrocze od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.

Ale uprawnieni odbiorcy do zwiększonego limitu w pierwszym półroczu 2024 r., którzy nie złożyli w 2022 r. lub 2023 r. stosowanych oświadczeń mają na to czas do 31 marca 2024 r.

Oświadczenia powinny złożyć następujące osoby:

  • nabyły uprawnienia przed 18 października 2022 r. i nie złożyły oświadczenia w terminie do 30 czerwca 2023 r.,
  • nabyły uprawnienia w 2023 roku i dotychczas nie złożyły oświadczenia,
  • nabyły uprawnienia w 2024 roku.

wk

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 08:04