StoryEditor

Coraz więcej porośniętych zbóż

W Wielkopolsce i na Kujawach cały czas sporo zbóż stoi na polach – burze i nawalne deszcze uniemożliwiają wjazd na pole. Gdzieniegdzie nawet jeszcze rzepaki nie są wymłócone.  Docierają do nas informacje, że zboża zaczęły porastać w kłosie.
15.08.2017., 13:08h
Najwięcej sygnałów mamy w kwestii pszenżyta. Z czym się wiąże porastanie ziarna zbóż? Rozpoczęcie procesu kiełkowania ziarniaka wiąże się z uszkodzeniem skrobi i pogorszeniem jakości wypiekowej mąki. Miernikiem aktywności enzymu alfa-amylazy rozkładającego skrobię jest liczba opadania. Alfa-amylaza w ziarnach prawidłowo dojrzałych i zebranych w suchych warunkach występuje w niewielkich ilościach. Uaktywnienie jej jest z kolei impulsem do rozpoczęcia procesu kiełkowania ziarna. Do takiej sytuacji dochodzi w warunkach podwyższonej wilgotności zbóż, tj. powyżej 15%, szczególnie przy zbiorach w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Fot. Królik

Niska liczba opadania

Konsekwencją uruchomienia tego procesu jest uszkodzenie skrobi, co pogarsza jakość wypiekową mąki. Ciasto z takich mąk nabiera niekorzystnych właściwości fizykochemicznych, niegwarantujących otrzymania dobrego pieczywa.
Jeśli skrobia w ziarnie jest nienaruszona, liczba opadania będzie wysoka. Jeśli natomiast na skutek aktywności amylazy dochodzi do uszkodzenia skrobi, w efekcie czego rozpadają się długie łańcuchy tego cukru złożonego i powstają cukry proste, liczba opadania będzie zdecydowanie niższa. Otrzymane pieczywo charakteryzuje się nieelastycznym i lepkim miękiszem oraz mocno zabarwioną i odstającą skórką. Pieczywo otrzymane z mąki o niskiej aktywności amylolitycznej ma natomiast małą objętość, bladą skórkę oraz suchy i kruszący się miękisz.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 14:57