StoryEditor

Kontrakty w dół z lekkim odbiciem

Po obserwacji zachowania cen kontraktów terminowych na ziarno zbóż i oleistych trudno wyznaczyć krótkoterminowy trend. W ujęciu dłuższego okresu widać spadki – te się pogłębiły w połowie maja.
23.05.2014., 11:05h

Oczekiwania niezłych globalnych zbiorów choć gorszych od ubiegłorocznych  przy nieco większej konsumpcji  powodowały, że listopadowe kontrakty giełdowe na pszenicę i kukurydzę w Paryżu taniały o kilka euro/t dziennie. W ten sposób pszenica 19 maja br. z dostawą w listopadzie staniała do poniżej 200 euro (832 zł)/t, a kukurydza do ok. 177 euro (736 zł)/t.

Spadki to także domena giełdy w Chicago. Tam jednak mają one mniejszą siłę. Spadki cen kontraktów nieco  wyhamowały po publikacji majowego raportu USDA o stanie upraw. Najgorszy od 18 lat stan upraw pszenicy w USA w związku z panującą suszą spowodował, że ceny nieco wzrosły – o kilka centów na tonie. Pszenica w USA pociągnęła za sobą lekkie wzrosty w Europie. Jednak zdaniem maklerów giełdowych nie ma przynajmniej na razie wielu przesłanek do wzrostów cen. Co prawda, bilansowo nie ma rewelacji, jednak praktycznie na całym świecie (oprócz USA) dobre zbiory w nadchodzącym nowym sezonie mogą skutecznie niwelować wzrosty cen.  jb

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 20:48