Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Kup Pan słomę… Ale ile ona jest warta? Pogotowie polowe top agrar Polska

Z niebie lał się w ostatnim tygodniu żar, co rozpędziło żniwa. Na polach widać ciągle bardzo dużo balotów, a zdecydowanie mniej rolników zostawia słomę na polu. Niestety, nie zawsze słoma wraca w postaci obornika na pole. Słoma stała się chodliwym towarem. Ile tak naprawdę jest warta?

dr Maria Walerowska23 lipca 2022, 21:50

Po pierwsze z jednej strony słoma to źródło składników nawozowych, co w dzisiejszych realiach jest nie do przecenienia. Po drugie, to jedno ze źródeł materii organicznej, która jest niezbędna do tworzenia się próchnicy i budowania żyzności gleby. Bez próchnicy zapobieganie skutkom suszy, to jak walka z wiatrakami. Z góry jesteśmy na straconej pozycji.

Warto inwestować w próchnicę, choćby dlatego, że może ona utrzymać 3–5-krotnie więcej wody dostępnej dla roślin niż frakcja mineralna. Wzrost jej zawartości w glebie o 0,5% pozwala zatrzymać dodatkowo na 1 ha ok. 80 m3 wody, co odpowiada 8 mm opadu zatrzymanego na potrzeby roślin pomiędzy deszczami. Na pewno ułatwia to roślinom walkę z suszą. Próchnica to nie tylko magazyn wody, ale także składników pokarmowych.

Sprzedaż słomy, rezygnacja z nawożenia naturalnego, zaniedbanie wapnowania oraz uproszczenia w zmianowaniu, intensyfikacja uprawy – prowadzą do degradacji próchnicy.

Słoma to także źródło składników pokarmowych – N P K, ale także Ca i Mg. Jak oszacować, ile mamy słomy na polu i jak policzyć ilość składników pokarmowych, które dostarcza słoma?

Podpowiem Wam, ile tak naprawdę „warta” jest słoma i jak dobrze wykorzystać to źródło składników, aby rośliny mogły efektywnie z nich korzystać w najnowszym odcinku Pogotowia polowego.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)