StoryEditor

Indie: zamówienia na 1,5 mln ton pszenicy od światowych importerów

Inwazja Rosji na Ukrainę skutkuje niedoborami w globalnym handlu zbożami. Światowi importerzy zwracają się do Indii z zamówieniami na dostawy pszenicy – do tej pory proszą już o 1,5 mln ton zboża. 
31.05.2022., 13:05h

Kolejne kraje zwracają się do Indii z zamówieniami na dostarczenie ponad 1,5 miliona ton pszenicy. Niedobór surowców paszowych uderzają w kolejnych importerów, których dostawy zostały zaburzone po inwazji Rosji na Ukrainę. O zamówieniach informuje Reuters.

– Zobaczymy, w jaki sposób można będzie zrealizować te prośby – powiedział jeden z urzędników zaangażowanych w proces decyzyjny – Indie są chętne do udzielenia pomocy krajom zagrożonym i wszystkim, którzy potrzebują pszenicy.

Upały wpłynęły negatywnie na ceny i podaż w Indiach

Indie, które po ostatniej wielkiej fali upałów wprowadziły zakazały prywatnego eksportu pszenicy, ponownie otwierają się na zamówienia zbóż od zagranicznych partnerów.

W połowie maja rząd indyjski poinformował o zakazie eksportu w efekcie fali upałów, które obniżą wielkość plonu pszenicy. Przed zakazem kraj szacował wielkość tegorocznego eksportu na 10 milionów ton. Ceny wewnętrzne osiągnęły rekordowo wysoki poziom, co zaniepokoiło rząd, który mimo to zapewnił, że nadal będzie zezwalał na eksport w oparciu o już wystawione akredytywy oraz do krajów, które żądają dostaw „w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego”.

Chociaż pogoda nie wpłynie na drastyczne zmniejszenie plonów zbóż, to nieuregulowany eksport doprowadził już do wzrostu lokalnych stawek, osiągając 25 000 rupii za tonę (ok. 320 USD), co znacznie przekracza minimalną kwotę wsparcia rządowego – 20 150 rupii.

W lutym indyjscy statystycy szacowali, że tegoroczna produkcja wyniesie ponad 111 mln ton, ale w maju obniżono te prognozy do 105 mln. Skoki temperatur wskazują jednak na plony bliższe 100 mln ton.

Światowe ceny pszenicy wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę, i do marca (końca roku podatkowego) Indie wyeksportowały 7 mln ton pszenicy, niemal 250% więcej, niż w poprzednim roku.

Kto kupuje indyjską pszenicę?

Według indyjskich urzędników, większość zamówień pochodzi z Bangladeszu, stałego nabywcy indyjskiej pszenicy. Dla Bangladeszu indyjska pszenica jest o co najmniej 30% tańsza niż ta pochodząca z innych krajów, a transport z Indii trwa zaledwie około tygodnia. Bangladesz niedawno ogłosił przetarg na import pszenicy, ale unieważnił go z powodu wysokich cen ofert.

Do marca 2022 (koniec roku podatkowego) Bangladesz kupił z Indii rekordową ilość 4 mln ton pszenicy, podczas gdy rok wcześniej kupił 1,2 mln ton. Jak mówią przedstawiciele firm importowych, Bangladesz ma bardzo duże potrzeby, jeśli chodzi o pszenicę i Indie mogą nie być w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania.

Oprócz Bangladeszu do Indii zwrócił się także Egipt – największy importer pszenicy na świecie. Rząd kanałami dyplomatycznymi wnioskuje już teraz o dostarczenie 500 tys. ton pszenicy. Poza tym do zakupu gotowe są Jamajka oraz kilka krajów azjatyckich.

Indie otrzymały również zamówienia na pszenicę od Światowego Programu Żywnościowego ONZ w celu dostarczenia zboża do takich krajów jak Uganda i Etiopia.

al na podst. Reuters

fot. envatoelements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:55