StoryEditor

Kup Pan słomę… Ale ile ona jest warta? Pogotowie polowe top agrar Polska

Z niebie lał się w ostatnim tygodniu żar, co rozpędziło żniwa. Na polach widać ciągle bardzo dużo balotów, a zdecydowanie mniej rolników zostawia słomę na polu. Niestety, nie zawsze słoma wraca w postaci obornika na pole. Słoma stała się chodliwym towarem. Ile tak naprawdę jest warta?
23.07.2022., 21:07h

Po pierwsze z jednej strony słoma to źródło składników nawozowych, co w dzisiejszych realiach jest nie do przecenienia. Po drugie, to jedno ze źródeł materii organicznej, która jest niezbędna do tworzenia się próchnicy i budowania żyzności gleby. Bez próchnicy zapobieganie skutkom suszy, to jak walka z wiatrakami. Z góry jesteśmy na straconej pozycji.

Warto inwestować w próchnicę, choćby dlatego, że może ona utrzymać 3–5-krotnie więcej wody dostępnej dla roślin niż frakcja mineralna. Wzrost jej zawartości w glebie o 0,5% pozwala zatrzymać dodatkowo na 1 ha ok. 80 m3 wody, co odpowiada 8 mm opadu zatrzymanego na potrzeby roślin pomiędzy deszczami. Na pewno ułatwia to roślinom walkę z suszą. Próchnica to nie tylko magazyn wody, ale także składników pokarmowych.

Sprzedaż słomy, rezygnacja z nawożenia naturalnego, zaniedbanie wapnowania oraz uproszczenia w zmianowaniu, intensyfikacja uprawy – prowadzą do degradacji próchnicy.

Słoma to także źródło składników pokarmowych – N P K, ale także Ca i Mg. Jak oszacować, ile mamy słomy na polu i jak policzyć ilość składników pokarmowych, które dostarcza słoma?

Podpowiem Wam...

Pozostało 21% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 23:30